×
Japonia, Mars 2012
Ministri i Mbrojtjes i Japonisë Naoki Tanaka dha urdhër për të rrëzuar raketën e Koresë së Veriut, në qoftë se ajo ose fragmentet e saj do të bien në territorin japonez.
Në centralin bërthamor japonez “Fukushima-1” ndodhi një rrjedhje e re uji radioaktiv. Për këtë njoftoi kompania operatore e centralit.
Sekretari i Përgjthshëm i Kabinetit të Ministrave të Japonisë Osamu Fujimura deklaroi
Në Japoni vazhdon të mbetet në veprim vetëm një prej 54 reaktorë
Japonia synon të vërë në gatishmëri luftarake sistemin e mbrojtjes antiraket në lidhje me lëshimin e pretenduar nga ana e Koresë së Veriut të raketës me satelit në kozmos.
Presidenti francez Nicolas Sarkozy e konsideron të domosdoshme bërjen anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të Indisë, Gjermanisë, Japonisë si dhe një vendi nga kontinenti Afrikan.
Qeveria japoneze dëshiron që importuesit e naftës iraniane në vend të reduktojnë blerjet nga 10-20% në krahasim me vitin e kaluar, tha Kreu i Shoqatës së Hidrokarbureve të Japonisë Akihiko Tembo.
Japonia po shqyrton mundësinë e dislokimit të komplekseve raketore zenit “Patriot” në
Në brigjet veriperëndimore të Japonisë të enjten ra një tërmet i radhës, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Kësaj here magnituda e tij ishte 4.6 ballë
Me një minutë heshtje nderuan të dielën, më 11 mars, japonezët
Sot në Japoni përkujtojnë me hidhërim përvjetorin e një prej tërmeteve më shkatërrimtarë në histori, i cili tronditi vendin më 11 mars të vitit 2011.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
22
24
25
28
29
31