×
Japonia, 16 mars 2011
Rusia disponon disa variante për rritjen e vëllimit të furnizimeve të lëndëve hidrokarbure, në Japoninë që e pësoi keq nga tërmeti shkatërrimtar, nga Lindja e Largët, deklaroi Ministri i Energjetikës i Rusisë Sergei Shmatko.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon, gjatë bisedës telefonike që zhvilloi me Kryeministrin e Japonisë Naoto Kan, e siguroi atë se OKB-ja do ti japë Japonisë gjithë ndihmën e domosdoshme për likuidimin e pasojave të tërmetit dhe cunamit.
Drejtori i Përgjithshëm i ANEA-s Yukiya Amano nuk mendon aspak, se situata në elektrostacionet
Disfunksionimi i sistemit të ftohjes së eneroblloqeve të elektrostacionit atomik japonez “Fukushima-1” bëhet pengesë për tentativat që ndërmerren për stakimin, fikjen e reaktorëve, të cilët kërcënohen me ndotje radioaktive.
Në “Greenpeace” e Rusisë pajtohen me mendimin e autoriteteve ruse mbi atë, se avaria
Lista pikëlluese e të vdekurve gjatë kohës së tërmetit dhe cumanit në Japoni, ç’është për të ardhur keq, po vjen duke u rritur vazhdimisht.
Në kontrollin e nivelit të rrezatimit radioaktiv në Lindjen e Largët të Rusisë është përfshirë edhe aviacioni.
Në MPJ të Japonisë kanë ardhur kërkesa për sqarimin e fatit të 500 shtetasve të huaj, që hanë humbur pa lënë gjurmë pas tërmetit dhe cunamit më 11 mars, njoftoi kompania televizive japoneze NHK.
Tani për tani nuk është fiksuar përhapje rrezatimi radioaktiv jashtë territorit t
 Do të ndryshojë vallë bota pas tragjedisë në Japoni, bën k
 Grupi i radhës i shpëtuesve rusë, prej 50 specialistësh të
Specialistët rusë të Qendrës së operacioneve veçanërisht t
Në Vladivostok (Lindja e Largët e Rusisë) starton programi mbështetës për të dëmtuarit nga tërmeti dhe cunami në Japoni.
Në Japoni po keqësohet situata në elektrostacionet atomikë. Po del tym i bardhë nga reaktori i dytë i elektrostacionit atomik “Fukusima-1”. Siç deklaroi udhëheqja e vendit, kjo mund të sjellë në ndotjen e mëtejshme radioaktive të ajrit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
31