×
Japonia, 11 mars 2011
Pas tërmetit më shkatërrimtar në gjithë historinë e Japonisë numri i të vdekurve arrin në qindra veta.
Tërmeti me magnitudë prej 8,9 ballësh, që ra në Japoni, ç
Një nga tërmetët më të fuqishëm në gjithë historinë e Japonisë me magnitudë 8,9 ballë ra të premten në verilindje të Tokios.
Cunami i shkaktuar prej tërmetit që ra në Japoni nuk i shkaktoi dëm
Për dhënien e ndihmës urgjente Japonisë, e cila e pësoi keq prej tërmetit shkatërrimtar, u shprehën të gatshme tashmë 25 vende, njoftoi Ministri i Jashtëm japonez Takeaki Matsumoto në Tokio.
Dimitri Medevdiev i dërgoi një telegram ngushëllimi Kryeministrit të Japonisë Naoto Kan në lidhje me fatkeqësitë natyrore që ndodhën në vend, njofton shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Vjen duke u rritur numri i viktimave nga rënia e tërmetit në Japoni. Jo më pak se 200 veta i ka rrëmbyer vala e baltës dhe mbeturinave, që u formua pas goditjes së cunamit 10 metërsh brigjet e qytetit japonez Sendai.
Dimitri Medvediev deklaroi, se Rusia do të ndihmojë Japoninë në lidhje me rënien e tërmetit dhe cunamit. “Sot në Japoni ra tërmeti më i fortë me magnitudë prej rreth 9 ballësh sipas shkallës Righter.
Shkatërrime të shumta numurohen në Japoni, ku ra një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8,8 ballësh sipas shkallës Righter. Cunami goditi pjesën veri-lindore të bregdetit të ishullit kryesor Honsju.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
18
19
20
23
24
25
26
27
28
29
31