×
medalje ari, 2013

Peshëngritësi rus Apti Auhadov fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes të mbajtur në Vrocvllave (Poloni), për kategorinë e peshës deri në 85 kg.

Bota, sportist, medalje ari, qytetarët rusë, atletika e rëndë, peshëngritje

Në Moskë përfundoi Kampionati XIV Botëror i Atletikës së Lehtë. Ceremonia solemne e mbylljes së tij u mbajt të dielën, më 18 gusht, në stadiumin "Lluzhniki" (russ. “Лужники”) të Moskës. Përfaqësuesja kombëtare ruse fitoi vendin e parë në kualifikimin e përgjithshëm ekipor. Të zotërit e shtëpisë të Kampionatit arritën të fitojnë 17 medalje, shtatë prej të cilave janë medalje ari. Kurse sportistët e SHBA-së dhe Xhamajkës i siguruan ekipeve të tyre kombëtare nga 6 medalje ari.

Atletja ruse e kërcimit me shkop Elena Isinbajeva (Yelena Isinbayeva) fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Atletikës së Lehtë në Moskë.

Kampionia olimpike ruse Elena Llashmanova fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Atletikës së Lehtë në Moskë në disiplinën ecje sportive në distancën 20 km.

Ekipi kombëtar i Rusisë u rendit në vendin e parë përkatësisht medaljeve të fituara në kualifikim të përgjithshëm ekipor në Lojrat Botërore të disiplinave sportive joolimpike në Cali (Kolumbi).

Kombëtarja ruse e volejbollit për meshkuj fitoi turneun përfundimtar të Ligës Botërore.

Sportistët rusë u bënë fitues të medaljeve të arta në stafetën e përzierë në Kampionatin Botëror të Biatlonit veror në qytetin italian të Forni Avoltri.

Të martën në Universiadën në Kazan u zhvillua rivaliteti sportiv për 40 komplete medaljesh. Rusët kanë fituar 35 medalje, prej të cilave 25 janë ari.

Të hënën në Universiadën në Kazan u zhvillua rivaliteti i fortë sportiv për 56 komplete medaljesh. Sportistët rusë fituan 45 medalje, prej të cilave 24 janë ari.

Të dielën në Universiadën në Kazan u zhvilluan garat sportive për 26 komplete medaljesh. Sportistët rusë fituan 24 medalje, midis të cilave 9 ari.

Ekipi përfaqësues rus i femrave në disiplinën qitje me pistoletë pneumatike nga distanca 10 metra zuri vendin e parë në Universiadën në Kazan.

Rusët Eugjeni Kuznjecov dhe Ilia Zaharov triumfuan në finalen e kërcimeve të sinkronizuara në ujë nga trampolina me lartësi 3 metra në Universiadën në Kazan.

Të enjten në Universiadën në Kazan u zhvilluan garat sportive për 30 komplete medaljesh. Rusët fituan 10 medalje të arta. Në total të tilla skuadra përfaqësuese e Rusisë ka tashmë plot 72.

Të mërkurën në Universiadën në Kazan u zhvillua garat sportive për 44 komplete medaljesh. Rusët kanë fituar deri tani 38 medalje, 23 prej të cilave janë ari. Dita e sotme filloi me një fitore të dyfishtë në garën e ecjes sportive për femra me distancë 20 km. Anisia Kirdjapkina (Kirdyapkina) arriti e para në vijën e finishit. Medaliste e argjendtë e kësaj gare u bë Irina Juianova (Yuianova), kurse fituese e medaljes së bronzit u shpall Lina Bikullova (Bikulova). Dhe të treja ato u bënë kampione të Universiadës në kualifikimin (renditjen) ekipor.

Dita e pestë e konkurrencës sportive në Universiadën e XXVII Verore në Kazan, pa patetikë të tepruar, mund të quhet triumf i sportit studentor rus. Pa gjykoni vetë. Të martën u zhvilluan garat sportive për 30 komplete medaljesh dhe rusët fituan plot 20 medalje të arta. Këto janë dy të tretat ... Plus kësaj edhe 13 medalje argjendi dhe bronzi.

Rusia ka kryesuar renditjen e kualifikimit të përgjithshëm ekipor jozyrtar në Universiadën në Kazan. Skuadra përfaqësuese e Rusisë ka fituar deri tani 7 medalje ari.

Skiatori rus Nikita Krjukov fitoi medaljen e artë të Kampionatit Botëror në garën e sprintit në stilin klasik në Val di Fiemme (Itali). Medaljen e argjendtë e meritoi norvegjezi Peter Northug, ndërsa atë të bronzit - kanadezi Alex Harvey.
Sportistja e vetme në histori dy herë kampione olimpike në gjimnastikën artistike në shumëgarëshin individual Eugjenia Kanaeva i dha fund karrierës së vet sportive, njofton sit-i zyrtar i Federatës Ruse të Gjimnastikës Artistike.
Sot biatlonisti rus Aleksei Slepov fitoi garën e sprintit në etapën e V t
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31