×
Emiratet e Bashkuara Arabe, 2013

Irani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) i janë afruar shumë arritjes së marrëveshjes për kthimin Emirateve të tre ishujve të diskutueshëm në Gjirin Persik, njoftojnë burime të afërta me negociatat.

Emiratet e Bashkuara Arabe në shkurt të vitit 2014 do të sjellin për testime në Rusi aparatin fluturues pa pilot "United 40".

Më 27 nëntor të vitit 2013 në Paris, në Asamblenë e Përgjithshme të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave, është zgjedhur qyteti që do të bëhet zot shtëpie i Expo në vitin 2020.

Në dy vende arabe u dënuan me burgim përdoruesit e Twitter për mesazhet e postuara në microblog-ët e tyre.

Pentagoni ka bërë të ditura planet për t'i shitur aleatëve të saj në Gjirin Persik raketa dhe municione me një vlerë prej 10,8 miliardë $.

Të hënën në Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë stërvitjeve rutinë u rrëzua një helikopter, njoftoi Komanda e Forcave të Armatosura të vendit.

Abu Dhabi do të investojë në një punë të përbashkët me Rusinë 5 miliardë dollarë, njoftoi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin gjatë një takimi në Moskë me Princin trashëgimtar të Kurorës të Abu Dhabit, Zëvendësshefin e Përgjithshëm të forcave të armatosura të Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohammed Al Nahyan.

Ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe në kryeqytetin e Libisë, Tripoli, të enjten në mëngjes iu nënshtrua një sulmi me armë, njoftoi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Libisë.

Shtetësja norvegjeze Martha Deborah Dalelv, të cilën gjykata e Dubait e dënoi me 16 muaj burg për marrëdhënie seksuale jashtëmartesore, përdorim të alkoolit dhe dëshmi të rreme, u fal dhe mund të largohet në çdo kohë nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Qeveria e emiratit të Dubai në Emiratet e Bashkuara Arabe vendosi tu paguajë kompensim me flori shtetasve të vendit, të cilët kanë vendosur që të humbasin peshën e tepërt trupore.

Gjykata e Emirateve të Bashkuara Arabe shpalli fajtorë shumicën e 94 të akuzuarve për krijimin e një organizate të paligjshme me qëllim marrjen e pushtetit, njoftoi televizioni i Abu-Dhabi.

Një gjuajtës i Forcave Ushtarake Ajrore të Emirateve të Bashkuara Arabe u rrë
Një person i panjohur sulmoi këngëtarin kanadez Justin Bieber gjatë një koncerti në Dubai.
Autoritetet japoneze kanë ndërmend të nënshkuajnë një marrëveshje me Emiratet e Bashkuara Arabe në fushën e energjetikës bërthamore, deklaroi të enjten Kryeministri japonez, Shinzo Abe. Ai nuk i specifikoi detajet e marrëveshjes.
Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe njoftuan mbi arrestimin e shtatë anëtarëve t
Sot në Emiratet e Bashkuara Arabe po gjykohen 94 persona të dyshuar për organizimin e një grushti shteti. Ata dyshohen për krijimin e një shoqërie të fshehtë që ka gjasa të ketë lidhje me organizatën politiko-fetare "Vëllazëria Myslimane".
Në Emiratet e Bashkuara Arabe përfundoi ekspozita prestigjioze e pajisjeve ushtarake dhe armatimeve - IDEX 2013. Prodhuesit rusë kanë paraqitur në këtë forum shumë modele të reja të armëve dhe teknikës ushtarake, të cilat destinohen për t'u bërë “hite të shitjeve” në dekadën e ardhshme, duke përfshirë edhe tankun “T-90SM” (russ. Т-90СМ).
Emiratet e Bashkuara Arabe i kërkuan palës ruse t’u lejojë atyre të mbajnë tankun rus "T-90S" (russ.
Rreth 40 kompani ruse prezantuan prodhimet e tyre më të fundit në Ekspozitën ndërkombëtare të armatimeve IDEX 2013, e cila zhvillohet në Abu Dhabi (Emiratet e Bashkuara Arabe).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31