×
ambasador, Shtator 2012
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin deklaroi mbi papranueshmërinë e përdorimit të forcës në anashkalimin e Kartës së OKB-së. Sipas mendimit të tij, "i ashtuquajturi menaxhim i krizës nuk po funksionon".
Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ditën e mërkurë do të marrë kredencialet e 21 ambasadorëve të rinj nga 21 vende të huaja. Ceremonia do të zhvillohet tradicionalisht në sallën e Aleksandrit në Pallatin e Madh të Kremlinit.
Departamenti Amerikan i Shtetit kritikoi ashpër rrjetin amerikan të lajmeve CNN për përdorimin e shënimeve nga ditari i ambasadorit amerikan në Libi, i cili u vra në një sulm ndaj konsullatës së SHBA në Bengazi.
Dhjetra pjesëmarrës të demonstarëts antijaponeze në Pekin ditën e martë rrethuan makinën e ambasadorit amerikan në Kinë Gary Locke. Makina e tij pësoi dëmtime të parëndësishme dhe ambasadori vetë nuk u plagos.
Ambasadori kinez Cheng Yonghua ditën e premte u thirr në Ministrinë e Punëve
Vrasja e ambasadorit amerikan Chris Stevens në qytetin e Libisë Bengazi ishte planifikuar më përpara. Këtë version japin si përfaqësuesit zyrtarë në Shtëpinë e Bardhë, të cilët dëshirojnë të mbeten anonim, ashtu dhe mediat izraelite.
Zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Libisë Wanis Al-Charef konfirmoi faktin e vdekjes së ambasadorit amerikan Christopher Stevens dhe tre bashkëpunëtorëve të konsullatës amerikane në Bengazi, transmeton Agence France Presse.
Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të evakuojnë përfaqësinë e tyre diplomatike nga qyteti libian Bengazi, njoftojnë kanalet televizive arabe.
Kryeministri i Libanit Najib Azmi Mikati urdhëroi ambasadorin e vendit të tij në Siri Michel
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
15
16
17
18
20
21
22
23
25
27
28
29
30