×
Kuba, 2013

Rusia dhe Kuba nënshkruan një marrëveshje për zgjidhjen e kontestit të borxhit me shumë 32 miliardë $, i cili sugjeron se Kuba duhet të paguajnë 3.2 miliardë $ në një periudhë 10 vjeçare me faljen asaj të mbetjes së borxhit prej 29 miliardë $.

Vrasja e John F. Kennedy shënoi fillimin e epokës së dyshimeve në Shtetet e Bashkuara, e cila vazhdon edhe sot e kësaj dite. Sipas të dhënave të sondazheve të opinionit publik, madje dhe tani më shumë se gjysma e amerikanëve janë të bindur se Presidenti i 35-të i SHBA-së u bë viktimë e komplotit.

Në Kubë nga data 19-22 nëntor do të zhvillohen stërvitjet më të mëdha ushtarake të 4 viteve të fundit "Bastion 2013", njoftoi shtypi vendas.

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së votoi pro rezolutës për heqjen e sanksioneve amerikane kundër Kubës.

Një banor i New York-ut e ka shkelur në mënyrë të përsëritur bllokadën ekonomike të Kubës nëpërmjet pëllumbave-kontrabandistë.

Autoritetet kubane miratuan planin e likujdimit të sistemit me dy monedha valutore, duke llogaritur se kjo do të mundësojë rivendosjen e vlerës dhe rolit të pesos si valutë kombëtare.

Lideri i Revolucionit Kuban Fidel Castro botoi një artikull në Internet, në të cilin ai përgënjeshtroi njoftimet e publikuara në media, sipas të cilave Kuba refuzoi të pranonte ish-agjentin e CIA-s, Edward Snowden, kinse nën presionin e Shteteve të Bashkuara.

Ish-agjenti i zbulimit amerikan, Edward Snowden, hoqi dorë nga fluturimi në Havana për shkak se autoritetet kubane, nën presionin e Shteteve të Bashkuara, kërcënuan se do të refuzonin uljen e avionit në qoftë se në bordin e tij do të ndodhej Snowden, shkruan gazeta ruse "Kommersant", duke cituar një burim në rrethin e njerëzve të afërt të Snowden.

Kuba feston ditëlindjen e Liderit të Revolucionit, Fidel Kastro, i cili mbushi 87 vjeç.

Organizata ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut "Amnesty International" ka njohur 5 të ngujuar kubanezë si të burgosur të ndërgjegjes dhe bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të tyre.

Kuba dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës rifilluan bisedimet mbi çështjet e migracionit, të cilat u mbyllën pa një rrugëzgjidhje 2 vjet më parë, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme e shtetit ishullor.

Ish-bashkëpunëtori i zbulimit amerikan Edward Snowden edhe këtë herë nuk u gjend në bordin e avionit të kompanisë ajrore "Aeroflot", i cili mbërriti të enjten në mbrëmje në Havana nga Moska, njoftoi një anëtar i ekuipazhit të aeroplanit.

Presidenti i Kubës, Raul Castro, deklaroi se vendi i tij mbështet të drejtën sovrane të vendeve të Amerikës Latine për t’ju dhënë azil "të gjithë atyre, të cilët përndiqen për idealet e tyre, si dhe luftëtarëve të demokracisë".

Edward Snowden nuk ka hipur në bordin e aeroplanit, i cili fluturoi sot nga aeroporti Sheremetievo i Moskës për në Kubë, njoftoi korrespondent i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë", i ndodhur sot në sallonin e këtij avioni.
Avioni i "Aeroflot" në bordin e të cilit Edward Snowden do të fluturojë pë
Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov pas bisedimeve me Ministrin e Jashtëm të Kub
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të zhvillojë më 30 maj në Moskë bisedime me homologun e tij nga Kuba Bruno Rodriguez, i cili do të vijë me një vizitë zyrtare në Rusi.
Ministri i Jashtëm i Brazilit, Antonio Patriota, njoftoi mbi faktin se vendi i tij po zhvillon bisedime me Kubën në lidhje me punësimin e 6 mijë mjekëve kubanë, të cilët presupozohet të dërgohen në rajonet e largëta të Brazilit.
Ish-bashkëpunëtorja e Departamentit Amerikan të Shtetit, 55-vjeçarja nga Puerto Rico, Marta Rita Velazquez, mund të përballet me burgimin e përjetshëm, njoftojnë mediat latinoamerikane.
Kompania ruse “Iljushin Finance” (russ “Ильюшин финанс”) para mesit të vitit në vazhdim do të realizojë dërgesat e 3 aeroplanëve të prodhimit ruso-ukrainas “An-158” (russ. “Ан-158”) në Kubë. Avioni i parë i këtij lloji u ul në tokën e Ishullit të Lirisë më 23 prill. Kompania ajrore Cubana de Aviacion (Cubana) u bë porositësja e parë e aeroplanit të ri të destinacionit rajonal.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31