×
Kuba, Tetor 2012
Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Rusisë planifikon të dërgoj
Uragani "Sandy", i cili përfshiu Detin e Karaibeve, morri jetën e të paktën 20 personave. Njëmbëdhjetë persona ndërruan jetë në Kubë, ku uragani shkaktoi përmbytje të mëdha.
Një person u vra si rezultat i rrëzimit të një tabele reklame në
Lideri i revolucionit kubanez Fidel Kastro mori pjesë në zgjedhjet komunale në Havana. Siç njoftoi
Qeveria e Kubës njoftoi mbi heqjen e plotë të vizave dalëse që
Sot mbushet saktësisht një gjysmë shekulli që nga dita, kur një avion spiun amerikan zbuluoi në Kubë bazat e lëshimit të raketave bërthamore sovjetike dhe shpërtheu kriza e Karaibeve.
Autoritetet e Kubës arrestuan 22 aktiviste të Bashkimit "Gratë me të bardha". Disidentet u
Drejtoria Qendrore e Zbulimit e SHBA-ve botoi më shumë se 2.700 dokumente nga arkivat e Prokurorit të Përgjithshëm të SHBA-së Robert Francis Kennedy, vëllait të Presidentit të Shteteve të Bashkuara John Fitzgerald Kennedy.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
17
18
19
20
21
23
24
27
28
29
30