×
patinazh artistik

Adelina Sotnikova është patinatorja e parë në historinë e sportit sovjetik dhe rus, e cila u bë mesaliste e artë në Olimpiadë në garat individuale.

Patinatorja ruse Julia Lipnickaja (Julia Lipnitskaya), duke fituar në Lojrat Olimpike në Soçi medaljen e arit në kualifikimin e përgjithshëm ekipor, u bë kampionia më e re olimpike në historinë e patinazhit artistik mbi akull. Në turneun individual Julia është plotësisht e aftë për të fituar edhe një tjetër medalje olimpike. Po se çfarë medalje do të jetë ajo ari, argjendi apo bronzi, kjo do të bëhet e ditur më 20 shkurt në konkurrencën sportive në disiplinën e patinazhit artistik mbi akull për femra.

Patinatorët rusë, kampionë të Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi, Tatiana Vollosozhar dhe Maksim Tranjkov (Tatiana Volosozhar dhe Maxim Trankov), duan të vazhdojnë karrierën e tyre sportive dhe të hapin një shkollë të patinazhit artistik mbi akull.

Patinatori i mirënjohur rus Evgeni Plushenko refuzoi pjesëmarrjen në turneun e patinazhit artistik mbi akull për meshkuj në Lojrat Olimpike në Soçi para programit të shkurtër.

Sportistët rusë të patinazhit artistik mbi akull Tatiana Vollosozhar dhe Maksim Tranjkov (Tatiana Volosozhar dhe Maxim Trankov) zunë vendin e parë në konkurrencën e çifteve sportive në Olimpiadën Dimërore në Soçi.

Patinatorët rusë të patinazhit artistik mbi akull Tatiana Vollosozhar dhe Maksim Tranjkov kanë vendosur një rekord të ri botëror përkatësisht numrit të pikëve të marra në programin e shkurtër në konkurrencën sportive të çifteve në Lojrat Olimpike Dimërore në Soçi.

Çifti i sportistëve rusë Tatiana Vollosozhar dhe Maksim Tranjkov fitoi medaljen e artë të Kampionatit Evropian të Patinazhit artistik në akull, i cili po zhvillohet në Sheffield të Britanisë së Madhe.
Federata e Patinazhit Artistik të Rusisë i dërgoi një kërkesë zyrtare
Çifti i patinatorëve rusë Tatiana Volosozhar dhe Maksim Trankov fituan medaljen e argjendtë n
Rusi Artur Gaçinski fitoi medalje bronzi sipas rezultateve të garës në Kampionatin Botëror të patinazhit artistic në Moskë. Në vend të parë u rendit kanadezi Patrick Chan. Vendin e dytë e zuri japonezi Takahiko Kozuka.   
Në Kampionatin Botëror të patinazhit artistik , që zhvillohet në Moskë, sot do të jepen medaljet e para për meshkuj dhe për garat në çift. Për meshkuj pas programit të shkurtër vendin e katërt e zuri rusi ArturGaçinski.
Moska po ndien kënaqësinë e luftës së patinatorëve m
Në Moskë do të startojë Kampionati Botëror i patinazhit artistik. Sot do t
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev uroi sportistët me rastin e hapjes së Kampionatit Botëror të Patinazhit artistik në akull të vitit 2011.
Pothuajse 200 patinatorë nga 44 vende të botës do të dalin në pistën e akullt moskovite me qëllim që të rivalizojnë midis tyre për medaljet e Kampionatit Botëror të patinazhit artistik në akull.
Moska do të dërgojë në Lidhjen Ndërkombëtare të Patinatorëve kërkesën zyrtare për zhvillimin e Kampionatit Botëror të patinazhit artistik në akull.
Patinatoret ruse Adelina Sotnikova dhe Elizabeta Tuktamisheva zunë përkatësisht vendin e parë dhe të dytë në garat Kampionatit Botëror të Juniorëve në qytetin Gangneung. Vendin e tretë me distancë të madhe nga ruset e zuri amerikanja Agnes Zavadski.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31