×
cunami, 2013
Kompania japoneze Hitachi Zosen, së bashku me ekspertë nga Universiteti i Kiotos, ka zhvilluar një sistem të ri të pritave nga cunami, i cili reagon automatikisht ndaj goditjes së valës dhe vonon përhapjen e vërshimin e rrjedhës së ujit.
Të hënën në pjesën jugore të Oqeanit Paqësor, në brigjet e Kilit, ra një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).
Tërmeti i fuqishëm, që ra të premten në afërsi t
Japonia ka mbetur e zhgënjyer nga vendimi i Kinës për të mos
Drejtoria kombëtare meteorologjike e Japonisë paraqiti sot sistemin më të ri të paralajmërimit mbi kërcënimin e cunamit.
Cunami, i cili u formua nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 8 ballë
Të mërkurën disa fshatra në Ishujt Solomone u shkatërruan pas një serie tërmetesh të fuqishme në rajon.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31