×
cunami
Kompania japoneze Hitachi Zosen, së bashku me ekspertë nga Universiteti i Kiotos, ka zhvilluar një sistem të ri të pritave nga cunami, i cili reagon automatikisht ndaj goditjes së valës dhe vonon përhapjen e vërshimin e rrjedhës së ujit.
Të hënën në pjesën jugore të Oqeanit Paqësor, në brigjet e Kilit, ra një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).
Tërmeti i fuqishëm, që ra të premten në afërsi t
Japonia ka mbetur e zhgënjyer nga vendimi i Kinës për të mos
Drejtoria kombëtare meteorologjike e Japonisë paraqiti sot sistemin më të ri të paralajmërimit mbi kërcënimin e cunamit.
Cunami, i cili u formua nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 8 ballë
Të mërkurën disa fshatra në Ishujt Solomone u shkatërruan pas një serie tërmetesh të fuqishme në rajon.
Mediat perëndimore kanë publikuar rezultatet paraprake të studimit të një grupi ndërkombëtar shkencëtarësh që punojnë në Gadishullin e Kamçatkës. Ata arritën në përfundimin se tërmetet në Kamçatka janë të një karakteri ciklik. Erupsione të fuqishme vullkanike dhe cunami ndodhin atje të paktën pesë herë në një mijë vjet, por edhe në periudhat e ndërmjetme qetësia nuk mund të garantohet kurrsesi atje.
Një tërmet me magnitudë 7.3 ballë ra në brigjet veriore të Japonisë. Autoritetet e prefekturës Miyagi paralajmëruan popullsinë vendase në lidhje me kërcënimin e një cunami.
Shkencëtarët zviceranë arritën në përfundimin se Gjeneva, e cila ndodhet pothuajse në të njëjtin nivel me ujërat e Liqenit të Gjenevës, mund ta pësojë keq në rast të lindjes së ndonjë cunami.
Sizmiologët kanë njoftuar formimin e një cunami pas tërmetit që ra sot në brigjet e El Salvador-it.
cunami, kërcënim, Oqeani Paqësor, Amerika Qendrore
Tërmeti me magnitudë prej 7.4 ballësh, që ra sot në brigjet e El Salvadorit në Oqeanin Paqësor, çoi në krijimin e cunamit, njoftoi Qendra e paralajmërimit të cunameve e Paqësorit.
Agjencia gjeofizike e Indonezisë ka informuar se autoritetet indoneziane kanë anulluar rrezikun e lindjes së cunamit, të shpallur pas një sërë tërmetesh të fuqishme. Në deklaratë thuhet se paralajmërimi për rrezikun e lindjes së cunamit u anullua.
Ditën e mërkurë në brigjet e Indonezisë ra një tërmet prej 8.9 ballësh sipas shkallës Rihter. Agjencia Reuters njofton, se në vend është shpallur rreziku i lindjes së cunamit në gjithë rajonin e Oqeanit Indian.
Me një minutë heshtje nderuan të dielën, më 11 mars, japonezët
Sot në Japoni përkujtojnë me hidhërim përvjetorin e një prej tërmeteve më shkatërrimtarë në histori, i cili tronditi vendin më 11 mars të vitit 2011.
Në Oqeanin Paqësor u zhvilluan stërvitjet ndërkombëtare të Sistemit të Paralajmërimit të Cunamit “Pacific Wave 2011”. Në to u përfshinë Rusia, Japonia, Ishujt Filipine, Kili, Ekuadori, SHBA dhe vendet e Amerikës Qendrore.
Sot në Oqeanin Paqësor filluan stërvitjet ndërkombëtare “Pacific Wave 2011” për parandalimin e cunamit.
Në ishujt Kurile të Lindjes së Largët të Federatës Ruse - Iturup, Urup dhe Simushir - do të instalohen sisteme të automatizuara të monitorimit të cunameve.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31