×
ushtarakët, Maj 2013
Njërit prej të arrestuarve të dyshuar për vrasjen e ushtarit britanik Lee Rigby në rajonin londinez të Woolwich, Michael Adebowale, iu paraqit aktakuza, njoftoi Kreu i Departamentit të Antiterrorizmit të Prokurorisë së Mbretërisë, Sue Hemming.
Misioni i Forcave Paqeruajtëse të OKB-së mbushi plot 65 vjet. Ndonjëherë efektiviteti i forcave të OKB-së vihet në pikëpyetje, por pavarësisht nga kjo kërkesa për helmetat blu rezulton çdo vit në rritje. Aktualisht ato janë të përfshira në operacionet paqeruajtëse në katërmbëdhjetë rajone të botës.
Disa militantë të paidentifikuar në mëngjesin e 28 majit vranë tre ushtarë
Ministria ruse e Mbrojtjes ka porositur prodhimin e një automjeti special me zinxhirë që mund të përdoret për evakuimin e komandës së lartë ushtarake nga zona e rrezatimit bërthamor dhe përdorimit të armës kimike.
Anëtarët e delegacioneve të huaja, të cilët morrën pjes
Që para ardhjes së policisë nxitoi t’i vinte në ndihmë ushtarakut të vrarë britanik mësuesja e një shkolle dhe nëna e dy fëmijëve, Ingrid Loyau-Kenneth. Vrasësit i kërkuan asaj të mos e prekë trupin e pajetë dhe e informuan atë se do të presin ardhjen e policëve për t’i vrarë edhe ata.
Pas vrasjes një ditë më parë të një ushtaraku në Londë
Vrasësi i ushtarakut në periferitë e Londrës filmoi një video-mesazh, duke i kërkuar dëshmitarëve okularë të krimit ta xhironin atë në kamera. Video në fjalë u postua në website-in e kanalit televiziv ITV.
Kryeministri britanik David Cameron e quajti vrasjen në juglindje të Londrës të një
Nga 75 deri në 100 aktivistë të "Ligës së Mbrojtjes së Anglisë" u mblodhën në një pub në zonën periferike Woolwich të Londrës dhe filluan të këndojnë këngë nacionaliste.
Ushtarakët indianë testuan me sukses raketën supersonike kruz "BrahMos", e cila është projektuar për asgjësimin e një game të gjerë objektivash detare.
Koreja e Veriut dërgoi një ushtarak të rangut të lartë në
Përdoruesit e Internetit janë tronditur nga video e publikuar në rrejt, në të cilën shfaqet nxjerrja e një plumbi me pinca nga balli i një ushtari rus, i cili gjatë kësaj kohe me gjaktohtësi qeshte në kamera.
Një divizion i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (Israel Defence Forces, IDF) iu kundërpërgjigj sulmit, duke hapur zjarr mbi pozicionet e sulmuesve nga ana e territorit sirian.
Ushtarakët e ushtrisë së mbrojtjes të Izraelit, të cilët po patrullonin
Në postin e komandantit të ri të Korpusit Evropian, i cili përfshin në vetvete Forcat e Reagimit të Shpejtë të Bashkimit Evropian, më 28 qershor do të vijë Gjeneral-majori belg, Guy Buchsenschmidt. Komandimi i Korpusit Evropian realizohet sipas parimit të rotacionit.
Irani ka filluar rekrutimin e vullnetarëve për luftën në Siri. Rekrutimi realizohet
Më 7 maj kremtohet dita e Regjimentit (të Kremlinit) Presidencial. Regjimenti i nënshtrohet në mënyrë të drejtpërdrejtë Presidentit të Federatës Ruse - Kryekomandantit Suprem.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
25
26
31