×
ushtarakët, Janar 2013
4 ushtarë të Mali-së humbën jetën në një makinë
Ushtarakët koreanojugorë njoftuan ditën e martë mbi krijimin e një një
Ushtarakët francezë në Mali deklarojnë se kanë rikthyer kontrollin mbi aeroportin Timbuktu në veri të vendit.
Njësitë ushtarake të Malisë dhe Francës refuzuan të sulmonin qytetin Timbuktu, ata i druhen rezistencës së fortë të militantëve. Në periferi të qytetit veprojnë forcat e zbulimit të Francës dhe Malisë, por ushtarakët ende nuk janë në dijeni të faktit nëse rebelët do të ndërmarrin sulme të reja apo do të shpërngulen në veri në shkretëtirë, në kufi me Algjerinë.
Forcat e Bashkimi Evropian do të mbeten për një kohë të gjatë
Ushtarakët e Francës së bashku me ushtarët afrikanë po zhvillojnë
Qeveria e Eritresë ka njoftuar se në kryeqytet situata është shumë e qetë, nuk ka asnjë kryengritje dhe asnjë rebel. "Njësoj si dhe dje", - theksoi Kreu i Administratës presidenciale. Qeveria nuk njofton asnjë detaj të asaj që po ndodh në vend.
Aeroplanët ushtarakë amerikanë të transportit filluan dislokimin e trupave franceze në kryeqytetin e Mali-së, Bamako.
Televizioni shtetëror “Eritrean” rifilloi transmetimin pasi rreth 200 ushtarë rebelë zaptuan Ministrinë
Në Eritrea ka patur një tentativë për kryerjen e një grushti shteti. Puçistët shtinë në dorë Ministrinë e Informacionit dhe zyrat e televizionit shtetëror në kryeqytetin Asmara.
Trupat ushtarake të Francës dhe Malisë hynë ditën e hën
Nga Gjermania për në Mali mbrëmjen e të enjtes fluturuan dy aeroplanë
Rreth 200 ushtarë francezë të desantit ndërmorrën ditën e m
Rreth 750 ushtarë francezë janë përfshirë aktualisht në operacionet ushtarake kundër rebelëve në Mali, ndërkohë numri i tyre parashikohet të rritet.
Në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi
Sipas vendimit të gjykatës ushtarake procesi gjyqësor ndaj ushtarit amerikan Bradley Manning, i cili akuzohet për dorëzimin e dokumenteve sekrete faqes së Internetit "WikiLeaks", do të shtyhet nga data 6 mars në 3 qershor të vitit 2013, njoftoi Agjencia Associated Press.
Dy ushtarë indianë u vranë të martën si pasojë e një sulmi të befasishëm të ushtarakëve pakistanezë mbi një postbllok indian në Kashmir.
Ushtarët turq vranë 12 rebelë kurdë gjatë përleshjeve të armatosura në kufirin turko-irakian.
Presidenti afgan Hamid Karzai po niset drejt SHBA-ve për një vizitë tre ditore. Ai do
Ushtarakët amerikanë, të cilët do të duhet të bëjnë përllogaritjet e sistemeve të raketave të mbrojtjes kundërajrore "Patriot" në kufirin turko-sirian, mbërritën në Turqi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
5
6
9
11
12
13
14
17
19
20
24
26
27
30