×
ushtarakët, Nëntor 2012
Ministria e Mbrojtjes e Greqisë përfundoi tërheqjen e njësive të veta ushtarake nga Afganistani - nga Kabuli u largua i gjithë efektivi i batalionit të forcave speciale. Ushtarakët morrën me vete të gjitha mjetet materiale, njoftoi Ministria greke e Mbrojtjes.
Ministër i ri i Mbrojtjes i Koresë së Veriut u emërua Gjenerali Kim Kekh Sikh.
Qytetari rus Stanisllav Petrov u bë laureat i Çmimit ndërkombëtar Drezden. Çdo vit ai i jepet njerëzve, të cilët kanë arritur të shmangin ndonjë konflikt ushtarak apo të ndalojnë dhunën. Stanisllav Petrov, një ish oficer sovjetik, në vitin 1983 paradaloi shpërthimin e luftës bërthamore.
Qeveria australiane u kërkoi ndjesë ish-ushtarakëve, të cilët gjatë shërbimit i janë nënshtruar dhunës. Pothuajse një mijë burra dhe gra gjatë muajve të fundit njoftuan rreth fakteve të tilla. Disa prej rasteve datohen në vitet 1950.
Trupat ushtarake izraelite hapën zjarr mbi një grup banorësh të Rripit të
Në Ushtrinë e mbrojtjes së Izraelit kanë filluar përgatitjet për ç
Shërbimet speciale të Sudanit njoftuan për faktin se ata mundën të zbulojnë dhe të neutralizojnë komplotin e ushtarakëve dhe të opozitës, i cili përbënte kërcënim për sigurinë kombëtare.
400 ushtarakë francezë filluan largimin e tyre nga baza ushtarake "Nijrab" në provincën Kapisa në verilindje të Afganistanit në kuadër të tërheqjes operative të trupave ushtarake nga ky vend.
Rebelët në lindje të Republikës Demokratike të Kongos (RDK) i kë
Oficeri sovjetik, nënkoloneli në pension Stanisllav Petrov, i cili frenoi luftën potenciale bë
Prokurorët ushtarakë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkuan d
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen deklaroi se ai është i shqetësuar në lidhje me zhvillimin e ngjarjeve në Gjeorgji, në veçanti, për shkak të arrestimit të kundërshtarëve të qeverisë së vendit.
Udhëheqësit e Komunitetit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Perëndimore (Economic Community of West African States, ECOWAS) ranë dakord për të dërguar në Mali 3.300 ushtarë për rregullimin e krizës në veri të vendit.
Në qytetin Lusk të Polonisë u zhvillua ceremonia e prezantimit të njësisë së parë të përhershme vepruese të trupave ushtarake të SHBA.
Të mërkurën ushtria turke ndërmorri për herë të
Të paktën 50 ushtarakë sirianë dhe bashkëpunëtorë të
Në Filipine anëtarët e grupit kryengritës komunist "Ushtria e Re Popullore" vran
Trupat ushtarake nigeriane gjatë një operacioni anti-terror në qytetin e Maidugurit në verilindje të
Qeveria e Japonisë i është drejtuar me një protestë zyrtare SHBA-së në
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
6
8
10
11
13
15
17
18
21
24
25
27
28