×
ushtarakët, 2011
Kryeministri i Pakistanit Yousaf Gillani akuzoi komandën e lartë ushtarake dhe udhëheqjen e shërbimeve speciale në përgatitjen e grushtit ushtarak të shtetit në vend.
Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të Iranit janë venë në gjendje gatishmërie të lartë në sfondin e presionit në rritje të komunitetit ndërkombëtar ndaj Iranit.
SHBA filluan të dielën tërheqjen e efektivit dhe teknikës luftarake nga baza ushtarake ajrore “Shamsi” në provincën pakistaneze Baluchistan, pasi qeveria e Pakistanit i kërkoi atyre të largohen prej andej.
Irani dyshohet nga shërbimet speciale gjermane për përgatitjen e sulmeve terroriste kundër bazave amerikane të dislokuara në territorin e Republikës Federale Gjermane. Ky informacion u konfirmua nga Prokurori i Përgjithshëm federal gjerman Harald Range.
Në dritën e mbylljes nga Pakistani të korridoreve të transportit  për furnizimin e trupave të NATO-s në Afganistan, Rusia mund ti japë ndihmë SHBA për realizimin e tranzitit të ngarkesave ushtarake dhe ridislokimin e njësive ushtarake.
Si rezultat i përleshjeve midis forcave të NATO-s dhe serbëve, që jetojnë në pjesën veriore të Kosovës, u plagosën 25 ushtarakë të Aleancës, thuhet në deklaratën e përhapur sot nga KFOR-i.
Siç njoftoi sot shërbimi për shtyp i Ministrisë së Mbrojtjes të
Në periferi të Tripolit në mes të ushtarëve të Këshillit
Në Tripoli ushtarët e Këshillit Kalimtar Kombëtar kërkojnë rrogat e papaguara.
Në vitin 2012 Ministria e Mbrojtjes e Federatës Ruse do të fillojë shitjen e
ushtarakët, uniforma ushtarake
Qindra ushtarë të Këshillit Kalimtar Kombëtar të Libisë zhvilluan mu në qendër të Tripolit një demonstratë proteste kundër mospagimit në kohë të rrogave.
Përfaqësuesit e SHBA dhe Republikës Federale Gjermane në kuadër t
Duke folur në një emision të televizionit afgan Zëdhënësi i
Tanket turke tashmë kapërcyen kufirin me Irakun për fillimin e operacionit antiterrorist. Fakti i
Përleshje të armatosura midis ushtarakëve dhe militantëve ndodhën në jug të Jemenit.
Një kamion i blinduar me ushtarakk rusë ra në humnerë në Dagestan (Kaukazi i Veriut). Tragjedia ndodhi të martën në mbrëmje.
SHBA filluan tërheqjen e trupave të veta nga Afganistani. Sot nga ky vend u larguan 650
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31