×
tragjedi, 2012
Në Kaliforni dy prindër dhe djali i tyre u mbytën duke shpëtuar qenin e vet, të cilin e rrëmbeu në ujë një dallgë tre metërshe në plazh.
Së paku 18 persona, duke përfshirë edhe 8 fëmijë, humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u plagosën sot në Indi gjatë një festë fetare, informon Agjencia e lajmeve IANS.
Tre viktima u nxorrën nga rrënojat e qendrës tregtare shumëkatë
Në Madrid tre vajza të reja të moshës nga 18-25 vjeç gjetë
Sot mbushen plot 10 vjet që nga dita e zaptimit prej terroristëve të Qendrës Teatrale moskovite në Dubrovka. Më 23 tetor të vitit 2002 në ndërtesën ku po jepej spektakli muzikor me shumë popullaritet (ang.
10 vjet më parë në Moskë ndodhi një nga sulmet terroriste më të mëdha e më makabre në historinë e kohëve të fundit të Rusisë. Gjatë kohës së shfaqjes së spektaklit muzikor (the musical) "Nord-Ost" disa dhjetra terroristë zaptuan befasisht Qendrën teatrale moskovite në Dubrovka. Pengje të tyre u bënë 916 persona.
Një vit më parë, në rezervuarin Kuibishev në republikën e Tartarstanit, ndodhi katastrofa më e tmerrshme në transportin lumor në historinë e Rusisë bashkëkohore. Anija e madhe me motor diesel me dy kuverta "Bullgaria", e ndërtuar në vitin 1955 në Çekosllovaki, u mbyt gjatë një stuhie tre kilometra larg bregut.
58 persona janë zhdukur pa lënë gjurmë si pasojë e një anijembytje në Indonezi. Të dielën anija e mallrave u përfshi në det të hapur nga një stuhi e fortë dhe, sipas të dhënave paraprake, u përmbys.
Qeveria e Shqipërisë e ka shpallur 22 majin Ditë Zie kombëtare për studentët, të cilët gjetën vdekjen dje në një aksident automobilistik.
22 persona gjetën vdekjen dhe më shumë se 30 të tjerë u plagos
Në SHBA një burrë i paidentifikuar hapi zjarr në Universitetin e krishterë Oikos në Oakland, duke vrarë 7 njerëz. Edhe disa persona të tjerë u plagosën. I dyshuari për këtë masakër më vonë u ndalua.
Ushtarakët e qëlluar për vdekje më 11 dhe 15 mars në jug të Francës si dhe nxënësit e mësuesi i shkollës hebreje në Tuluzë (Toulouse) u vranë nga i njëjti person.
Presidenti i Polonisë Bronislaw Komorowski mbërriti në vendin e katastrofës të së shtunës, ku u përplasën dy trena. Në të gjetën vdekjen 15 persona dhe 58 të tjerë u plagosën, njofton televizioni polak.
Pesë shpërthime gjëmuan sot në depon e armëve të artilerisë të regjimentit të Gardës Presidenciale në kryeqytetin e Kongës - Brazzavile.
Më shumë se 100 persona, të cilët konsiderohen të pagjetur deri tani, mund
Në Egjipt është shpallur Zi triditore kombëtare në lidhje me tragjedinë që ndodhi në stadiumin e qytetit Port Said.
Qeveria e Egjiptit shpalli mbi shkarkimin e plotë të udhëheqjes së Federatës Kombëtare të Futbollit për shkak të masakrës në stadiumin e qytetit Port Said. Ky vendim u morr në mbledhjen e jashtëzakonshme urgjente të qeverisë së vendit.
Pjesëmarrësit e operacionit të kërkimit arritën të shpë
Trageti “Rabaul Queen” u mbyt në veriperëndim të Papua Guinea e Re. U arrit të shpëtohen vetëm 50 veta. Në bordin e tij ndodheshin më shumë se 350 pasagjerë. Në momentet aktuale nuk dihet asgjë mbi fatin e tyre.
Të enjten zjarrfikësit gjetën trupat pa jetë të 5 personave nën rënojat e tre godinave në Shëtitoren 13 Maji në qendër të Rio de Janeiro.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
28
29
30
31