×
MSJ

32 vagona të një treni të ngarkuar me gaz kondensat dolën nga shinat dhe janë përfshirë prej zjarrit në qytetin e Kirov, i cili ndodhet 900 km në lindje të Moskës, njoftuan në Komisionin Hetimor të Federatës Ruse.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Letonisë në likujdimin e pasojave të shembjes së ndërtesës së qendrës tregtare në Riga, tha Zëdhënësja e Ministrisë, Irina Rossius.

Në jug të Kazakistanit u gjetën mbetjet e një aparati kozmik.

Stuhia e fuqishme që goditi Europën Perëndimore po i afrohet rajonit veriperëndimor të Rusisë.

Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Rusisë këtë vit ka ndihmuar 22 vende të botës, njoftoi Kreu i Departamentit Vladimir Pushkov, duke folur në Dumën Shtetërore.

Të mërkurën Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme (MPJ) nisi evakuimin e ekuipazheve të 17 anijeve që janë bllokuar në akull në lumin Indigirka në Jakutia (Lindja e Largët e Rusisë) dhe nuk mund të lëvizin për shkak të formimit të llumit në ujë.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) dërgoi ndihma humanitare në Sudan, njoftoi zëdhënësi i ministrisë.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme dërgoi në Siri një avion për të marrë qytetarët e Rusisë dhe vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura, të cilët dëshirojnë të largohen nga vendi.

Më shumë se 60 milionë rusë marrin pjesë në stërvitjet mbarëruse të mbrojtjes civile, të cilat filluan të premten në mëngjes në të gjitha rajonet e vendit, njoftoi Ministri rus i Situatave të Jashtëzakonshme Vladimir Puçkov.

Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Rusisë njofton mbi rënien e nivelit të ujit në Amur.

Në kantjerin e anijeve "Zvezda" në qytetin e Bolshoj Kamenj të qarkut të Primorjes ka marrë flakë një nëndetëse bërthamore e Flotës ruse të Paqësorit, e cila ndodhet atje për riparim.

Në zonën Dolinskij të qarkut të Sahalinit u rrëzua një helikopter Mi-2, në bordin e të cilit ndodheshin tre persona. 

Të mërkurën niveli i ujit në lumin pranë Komsomolsk-na-Amur arriti deri në 833 cm, duke u rritur me 13 cm brenda 24 orëve, njoftoi Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme.

Të hënën niveli i ujit në lumin pranë qytetit të Komsomolsk-mbi-Amur tejkaloi 8.03 metrat.

Rusia po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e misioneve të veta diplomatike në territorin sirian, deklaroi Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë.

Rajoni i Habarovsk-ut po vazhdon të luftojnë me përmbytjet. Në ditët e fundit niveli i ujit në lumin Amur u rrit pak, duke arritur shifrën 731 cm. Megjithatë, Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme lajmëron se kjo është vetëm një "pauzë e përkohshme për frymëmarrje". Tashmë nga mesi i javës së ardhshme uji në lumë mund të rritet edhe një metër e gjysmë. Ndërsa kulminacioni i përmbytjeve pritet në fillim të shtatorit.

Nuk planifikohet asnjë evakuimi masiv i banorëve të qytetit të Habarovsk për shkak të përmbytjeve, njoftoi Përfaqësuesja zyrtare e Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë, Irina Rossius.

Me trajnimin e specialistëve për zbulimin dhe eliminimin e minave anti-njeri (kundër forcave të këmbësorisë) do të merret Qendra Ndërkombëtare e Deminimit Humanitar, e cila tashmë ka filluar veprimtarinë e saj në rrethinat e kryeqytetit të Nikaraguas, Managua.

Një avion i Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme dërgoi ndihma humanitare në Namibi, e cila po vuan nga një thatësirë e madhe.

2 avionë “IL-76”, secili me nga 35 ton ndihma humanitare në bord, fluturuan për në Siri.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31