×
Egjipti, Tetor 2013

Një fabrikë e madhe për prodhimin e eksplozivëve u zbuluat sot në periferi të Kajros nga bashkëpunëtorët e organeve të zbatimit të ligjit në Egjipt.

Tre persona mbetën të vrarë në periferi të Kajros, pasi burra të maskuar hapën zjarr mbi një ceremoni martese të mbajtur në një kishë kopte.

Forcat egjiptiane të sigurisë neutralizuan një grup militantësh, të cilët po planifikonin të ndërmerrnin një seri sulmesh në prag të procesit gjyqësor të ish-Presidentit të vendit Mohammed Mursi në fillim të nëntorit.

Një ushtar i ushtrisë egjiptiane humbi jetën dhe të paktën 5 të tjerë u plagosën për shkak të kalimit mbi një minë të një makine të blinduar pranë qytetit Rafah në veri të Gadishullit Sinai.

4 ushtarë egjiptianë humbën sot jetën si rezultat i një akti terrorist në veri të Gadishullit Sinai. 

Shtetet e Bashkuara vendosën të ndërpresin ndihmën ushtarake në të holla dhe armë të rënda për Egjiptin "për aq kohë sa nuk do të arrihet përparimi i besueshëm në drejtim të një qeverie të zgjedhur në rrugë demokratike", thuhet në deklaratën me shkrim të Departamentit amerikan të Shtetit.

Shoqata egjiptian fetare dhe politike "Vëllazëria Myslimane" shpalli zyrtarisht mbi shpërbërjen e vet.

Administrata e Presidentit amerikan Barack Obama po përgatitet të reduktojë ndihmën ekonomike dhe ushtarake për Egjiptin, e cila akordohet çdo vit me një vlerë prej qindra miliona dollarësh.

Të paktën 50 persona humbën jetën në Egjipt gjatë përleshjeve midis forcave të sigurisë dhe mbështetësve të presidentit të rrëzuar nga pushteti Mohammed Mursi.

Mbështetësit e Presidentit të Egjiptit të rrëzuar nga pushteti, islamikut Mohammed Mursi organizuan natën duke u gdhirë e mërkura një aksion proteste në sheshin Tahrir në Kajro.

Më 1 tetor në Sinai militantët shpërthyen një autobus me rreth 50 policë.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
3
4
5
6
8
12
13
14
15
16
17
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30