×
Egjipti, Maj 2013
Gjatë kontrollit të dy automjeteve në kufirin mes Egjiptit dhe Libisë në bagazhin e
7 efektivë të forcave të sigurisë egjiptiane, të cilët u rrëmbyen në Gadishullin e Sinait më 16 maj, u liruan dhe po udhëtojnë tani drejt Kajros, njoftoi zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Egjiptit.
Egjipti anuloi kontratën e lidhur më parë me Rusinë për krijimin e predhës së komandueshme 155-mm për obusët amerikanë “M109”, shkruan gazeta "Izvestia" (russ. “Известия”) me referim tek një burim në qeverinë ruse.
Presidenti egjiptian Muhammed Mursi deklaroi se ai nuk ka ndërmend të zhvillojë negociata me rrëmbyesit e shtatë anëtarëve të stafit të forcave të sigurisë në Gadishullin e Sinait javën e kaluar.
Egjipti që nga 1 nëntori i këtij viti do të rrisë koston e vizave turistike, të cilat u jepen të huajve në kufi, nga 15 $ aktualisht në 25 dollarë, njoftoi Ministri i Turizmit i vendit, Hisham Zaazou.
Presidenti egjiptian Mohammed Mursi thirri në një mbledhje të jashtëzakonshme Ministrin e Mbrojtjes dhe Kreun e Ministrisë së Punëve të Brendshme në lidhje me faktin e rrëmbimit të 7 anëtarëve të forcave të sigurisë në Gadishullin e Sinait.
Sot një qytetar i papunë egjiptian sulmoi me thikë një shtetas amerikan pranë Ambasadës së SHBA-së në Kajro.
Kryeministri egjiptian Hesham Qandil ndërroi 9 ministra të kabinetit të tij, duke bër
Në Kajro u arrestuan 5 burra të cilët dyshohen për hapje zjarri me armë mbi kortezhin e Kryeministrit të vendit, Hisham Qandil. Incidenti ndodhi të dielën në mbrëmje, kur politikani po kalonte me makinë në një nga urat e qytetit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
8
10
11
12
13
14
15
18
19
21
24
25
26
27
28
29
30
31