×
Egjipti, Janar 2013
Në Mynih pritet të hapet Konferenca ndërkombëtare e sigurisë (nga 1-3 shkurt). Përpara anëtarëve të saj shtrohen për zgjidhje problemet e BE-së, sigurisë Euro-Atlantike dhe kibernetike. Por sot del në plan të parë, megjithatë, situata në vendet arabe.
Në Kajro po vazhdojnë përleshjet midis policisë dhe protestuesve, njofton ditën e mërkurë gazeta lokale "Al-masry Al-youm".
Komisionerja e Lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut Navi Pillay i b
Gjykata Penale e Kajros ditën e martë miratoi dënimin me vdekje në munges
Presidenti i Egjiptit, Mohammed Mursi, ra dakord për krijimin e një komisioni të posaç
Koalicioni opozitar egjiptian më me ndikim - Fronti i Shpëtimit Kombëtar - refuzoi propozimin e Presidentit Mohammed Mursi për fillimin e një dialogu, deklaroi të hënën një nga liderët e lëvizjes, Mohammed ElBaradei.
Më 28 janar në tre provincat e Egjiptit - Port Said, Suez dhe Ismailia hyri në fuqi gjendja e jashtzakonshme. Ky ishte reagimi i Presidentit Mohammed Mursi ndaj trazirave 3-ditore në këto qarqe. Këto masa u bënë shkak për pakënaqësi të reja.
Presidenti i Egjiptit Mohammed Mursi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në qytetet Port Said, Suez dhe Ismailia, pas trazirave që zgjatën disa ditë dhe shkaktuan shumë viktima.
Liderët e opozitës egjiptiane u bëjnë thirrje mijërave pë
Grupi i panjohur më parë "Qa’ida al-Jihad në Egjipt" ka kërcë
Irani propozoi Kajron si vendin e zhvillimit të raundit të radhës të bisedimeve me gjashtë ndërmjetësuesit ndërkombëtarë, njoftoi ditën e mërkurë Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës Islamike, Ali Akbar Salehi.
Themeluesi i “Microsoft”, Bill Gates, kryesoi një grup kompanish amerikane, të cilat do t
Një tren me ushtarë të rekrutuar doli nga shinat në periferi të kryeqytetit egjiptian - Kajro. Të paktën 20 persona humbën jetën, më shumë se 100 të tjerë u lënduan.
Presidenti sirian Bashar Al-Assad zhvilloi një takim sekret me gjeneralët e tij. Në kë
Ushtria egjiptiane arriti të parandalonte një shpërthim pranë një kishe kopte në
Shërbimet egjiptiane të sigurisë zbuluan një depo armësh me disa raketa "tok
Izraeli përfundoi ndërtimin e murin ndarës të sigurisë në kufirin me Egjiptin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
8
9
10
11
12
13
16
17
18
19
20
22
26
27