×
mediat, 2011
Kriza në zonën e euros, trazirat politike në Lindjen e Mesme dhe në Afrik
Pronari i Shtëpisë botuese “Kommersant” miliarderi Alisher Usmanov pushoi nga puna Drejtorin e Përgjithshëm të Shoqërisë së Mbyllur Aksionere “Kommersant-Holding” Andrei Galiev dhe Kryeredaktorin e revistës “Kommersant Vlast” Maksim Kovalenko.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të Rusisë miratoi listën e mediave shtetërore, në
“Rrjetet sociale: mrekulli apo e keqe e shekullit të XXI?” - kjo temë ndezi debate të forta në Forumin e gjashtë të mediave evropiane dhe aziatike, i cili u mbajt në kryeqytetin e Kazakistanit - Astana më 21-22 nëntor.
Kriza, e cila vihet re aktualisht në mediat bashkëkohore, kërkon gjeten e formateve të reja për ekzistencën e tyre.
Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov bëri thirrje për zgjerimin e hapësirës së gjuhës ruse me ndihmën e komunitetit të medias.
Ish Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë dhe ish Kryeministri i Federatë
Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov u bën thirrje të
Nga Tripoli vazhdojnë të vijnë njoftime mjaft kontradiktore. Qyteti ndodhet pothuajse tërësisht në duart e kundërshtarëve të Muammar Gaddafit, konfirmojnë mediat e huaja. Opozita kontrollon vetëm 1/5 e kryeqytetit, deklarojnë përfaqësuesit e Kolonelit.
Në Uzbekistan që nga data 9 gusht po vazhdon bllokimi i shumë burimeve online të lajmeve, kryesisht të huaja. As autoritetet, as Internet Service Providers nuk e komentojnë këtë fakt.
Lufta informative rreth Sirisë ka arritur apogjeun e vet, deklaruan në Komitetin rus të Solidaritetit me popujt e Sirisë dhe Libisë. Lufta informative po zhvillohet në nivel të ri ideologjik dhe teknologjik.
Barack Obama dha një intervistë të zgjeruar për mediat ruse: Agjencinë ITAR-TASS, kanalin
Radiokompania “Zëri i Rusisë” ka rritur pozitat e veta midis radiostacioneve më të cituara të vendit dhe renditet në vendin e pestë në listën e hartuar nga grupi i hulumtimit “Medialogia” («Медиалогия») për muajin qershor të vitit 2011.
Për shkak të ndjekjes penale ish-Kryeministren e Ukrainës Julia Timoshenko mediat ruse e kan
Radio u sjell më shumë lumturi njerëzve se Televizioni apo Interneti, njofton gazeta britanike “The Daily Telegraph”. Sipas rezultateve të sondazhit të zhvilluar në Britaninë e Madhe, më “pozitive” ndër mjetet e informimit masiv doli radio.
Pikësynimi i Aleksandër Llukashenkos për të dëbuar nga Bjellorusia të gjitha mjetet e huaja të informimit masiv shkaktoi shok të vërtetë, deklaroi Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut pranë Presidentit të Rusisë Mihaill Fedotov.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31