×
manovra ushtarake, Qershor 2013
Në stërvitjet e trupave të mbrojtjes kozmiko-ajrore të Rusisë marrin pjesë brigadat e mbrojtjes kundërajrore, komplekset e reaketave të mbrojtjes antiraket dhe njësitë radioteknike, përgjegjëse për mbrojtjen kundërajrore të Moskës dhe rajonit qendror të vendit.
Anija "Steregushij" (russ. “Стерегущий”) e Flotës Balltike hyri sot në portin francez Brest për të marrë pjesë në stërvitjet ndërkombëtare ushtarako-detare "Frukus 2013".
Më 25 qershor në brigjet e Francës do të fillojnë stërvitjet e mëdha ndërkombëtare detare "FRUKUS-2013". Nga Flota Ushtarake Detare ruse në manovra do të marrë pjesë korveta e Flotës Balltike "Steregushij". Gjithashtu do të marrin pjesë forcat ushtarake detare të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës.
Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, shprehu shqetësim në lidhje me stërvitjet e shpeshta, të paplanifikuara të ushtarakëve rusë në afërsi të hapësirës ajrore të vendeve Balltike.
Stërvitjet antiterroriste me pjesëmarrjen e ushtarakëve të Rusisë dhe Ushtrisë Popullore Çlirimtare të Kinës do të zhvillohen në poligonin Çebarkulsk të rajonit Çeljabinsk të Rusisë në fillim të gushtit.
Nga data 18 deri më 20 qershor Flota Veriore e Federatës Ruse, nën udh
Në akuatorin e Detit Barenc po zhvillohen stërvitjet ruso-norvegjeze të njësive të ekipeve të kërkimit dhe shpëtimit "Barenc 2013". Veçantia e skenarit të këtij viti - befasia e plotë e lindjes së situatave të emergjencave të kushtëzuara. Në stërvitjet në fjalë janë përfshirë anije ushtarake dhe civile, aeroplanë dhe helikopterë të dy vendeve.
Në Detin Barenc filluan stërvitjet ushtarake ruso-norvegjeze të forcave të shpëtimit, njoftoi
SHBA-ja do të dërgojë në Jordani gjuajtësit e vet “F-16” dhe një bateri të komplekseve raketore kundërajrore “Patriot”. "Ata do të dërgohen në Jordani për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake vjetore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
3
6
7
8
9
10
11
12
15
16
17
18
19
20
21
22
23
27
28
29
30