×
manovra ushtarake, Mars 2013
Në poligonin ushtarak Vaziani (Gjeorgji) u zhvillua pjesa demonstruese e manovrave të treta ushtarake gjeorgjiano-amerikane "Agile Spirit
Presidenti rus, Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Federatës
Në bazën e Aviacionit të largët të Forcave Ushtarake Ajrore ruse "Engels"
Stërvitjet e përbashkëta gjeorgjiano-amerikane “AgileSpirit-2013”, të cilat filluan më
SHBA-të konfirmuan se mbi territorin e Koresë së Jugut po zhvillojnë patrullime luftarake bombarduesit strategjikë “B-52”. Këto fluturime rifilluan në kuadër të stërvitjeve ushtarake vjetore, të cilat zhvillohen nga forcat e armatosura të SHBA-së dhe Koresë së Jugut.
SHBA-ja konfirmoi obligimet e veta për garantimin e sigurisë së Koresë së Jugut
Koreja e Jugut dhe SHBA-ja po zhvillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake të radhës në Detin e Japonisë në sfondin e situatës tejet të përshkallëzuar në Gadishullin Korean.
Gjatë ditëve të fundit Pheniani dhe Seuli kanë shprehur një sërë kërcënimesh në adresë të njëri-tjetrit.
Moska beson se çdo manovër ushtarake në Gadishullin Korean është provokative, deklaroi sot
Koreja e Veriut ka filluar manovrat e nëndetëseve të Forcave Ushtarake Detare dhe ka
Stërvitjet e përbashkëta të forcave ajrore turke dhe pakistaneze "Indus Viper-2013" filluan dje në Pakistan. Ato do të zgjasin deri më 18 mars, njofton faqja e Internetit të Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë turke.
Shkaku i fillimit të një lufte bërthamore mund të jenë stërvitjet e përbashkëta ushtarake të SHBA-së dhe Koresë së Jugut, shkruan gazeta kryesore e Koresë së Veriut.
Në muajin prill rojet bregdetare të Tajvanit do të zhvillojnë stërvitje ushtarake n
Në Korenë e Jugut sot po fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake në shkallë të gjerë me SHBA-në nën emrin e koduar "Foal Eagle".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
4
8
9
10
13
14
15
16
17
18
21
23
24
25
26
27
30
31