×
Vjetnami

Kompanitë më të mëdha shtetërore ruse - "Gazprom", "Rosneft", "Gazprom neft" dhe "Zarubezhneft" - nënshkruan një sërë marrëveshjesh në sferat e naftës dhe gazit në Vjetnam gjatë vizitës në vend të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Tajfuni tropikal "Haiyang", i cili mori jetët e mijëra banorëve në Filipine, iu afrua tani territoreve të Vjetnamit dhe Kinës. Edhe pse fuqia e tij është dobësuar në mënyrë të ndjeshme, vazhdojnë të vijnë megjithatë njoftime për viktima apo shkatërrime. Në pritje të goditjeve të reja të fatkeqësisë natyrore nga rajonet potencialisht të rrezikshme po evakuohet popullsia.

Tajfuni tropikal "Haiyang", që mori jetët e më shumë se 10.000 banorëve të Filipineve, përfshiu brigjet e Vjetnamit.

Nëndetësja e parë nga 6 modelet e eksportit diesel-elektrik të projektit 636, e cila u ndërtua në kantierin detar në Shën Petersburg, "Admiralty Shipyards" iu dorëzua të enjten Vjetnamit.

Kostoja e 12 avionëve gjuajtës "Su-30MK" është rreth 450.000.000 $. 

Në xhunglat e pjesës qendrore të Vjetnamit u gjet një burrë, i cili që prej 40 vjetësh jetonte me djalin e tij në mënyrë krejtësisht të izoluar nga qytetërimi, njoftuan të enjten mediat vjetnameze.

Oficerët dhe ushtarët vjetnamezë do të trajnohen në Rusi.

Marrëdhëniet me Vjetnamin janë për Rusinë një nga prioritetet e politikës së saj të jashtme, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim në Moskë me homologun e tij vjetnamez, Phùng Quang Thanh.

 

Autoritetet vjetnameze miratuan një ligj, i cili ndalon diskutimin e çështjeve të politikës së brendshme në Internet.

Qeveria vjetnameze ka vendosur të lërë në fuqi regjimin pa viza për shtetasit rusë për një periudhë që nuk i tejkalon 15 ditët, pa marrë parasysh qëllimin e udhëtimit, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë.

Në Vjetnam me ndihmën dhe mbështetjen e Rusisë po krijohet një degë e re e industrisë - ajo e prodhimit të titanit. Është përfshirë aktivisht në këtë punë korporata ruse "AVISMA" (russ. "АВИСМА"), një nga prodhueset më të mëdha në botë të titanit dhe produkteve të tij.

Kryeministri i Vjetnamit Nguyen Tan Dung, pas bisedimeve me Kryeministrin e Rusisë Dimitri Medvediev, deklaroi se bashkëpunimi tekniko-ushtarak midis Rusisë dhe Vjetnamit është baza e miqësisë mes dy vendeve.
Kryeministri i Republikës Socialiste të Vjetnamit, Nguyen Tan Dung, ka ndërmend të diskutoj
Të paktën 11 persona humbën jetën dhe 9 të tjerë u plagosën si pasojë e një aksidenti automobilistik në provincën qendrore Khanh Hoa në Vjetnam, njoftoi të premten Agjencia Associated Press.
Rusia do të ndihmojë Vjetnamin në ndërtimin e flotës së nëndetëseve, deklaroi për gazetarët Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu, në Hanoi pas takimit me ministrin e Mbrojtjes së Vjetnamit, Fhung Quang Thanh.
Në Vjetnam 14 aktivistë politikë janë shpallur fajtorë për organizimin e një komploti me qëllim përmbysjen e sistemit komunist.
Në Vjetnam nisi procesi gjyqësor kundër 14 aktivistëve, të akuzuar për përgatitjen e përmbysjes së qeverisë së vendit.
Autoritetet vjetnameze arrestuan një nga disidentët më të famshëm në vend - juristin dhe blogerin Le KuoK Kuan - nën akuzën për anashkalim të pagesës së taksave (evazion fiskal).
Të paktën katër fëmijë u vranë dhe katër
Autoritetet vjetnameze kanë refuzuar të vënë vula dhe viza në pasaportën e re kineze, në të cilën është ilustruar harta e vendit, duke përfshirë ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Jugore.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30