×
Zvicra

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon ka tërhequr ftesën e bërë prej tij delegacionit iranian, duke refuzuar të pranojë si parakusht krijimin e qeverisë kalimtare në Siri.

Aeroplani me ish-Kreun e falur të kompanisë së naftës "Jukos" u ul në aeroportin e Berlinit, konfirmuan në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë.

Në Zvicër u rrëzua një gjuajtës "F/A-18", njoftuan mediat lokale.

Shërbimet emergjente në Europën Qendrore po eliminojnë pasojat e ciklonit të dëborës.

Ushtria zvicerane zhvilloi stërvitjet ushtarake, gjatë të cilave u përpunua mbrojtja prej një sulmi imagjinar të trupave nga territori i Francës.

Zyrihu ka miratuar një ligj të ri që ndalon prostitutat t'u ngjiten si rrodhe klientëve të mundshëm në rrugë.

Në lindje të Zvicrës në pyjet e Graubünden nuk dinë çfarë të bëjnë me një ari të murrmë, i cili ka ardhur nga Italia.

Ish-oficeri i ushtrisë, kaskadori Mark Sutton, i cili luajti rolin e James Bond në ceremoninë e hapjes së Lojrave Verore Olimpike në Londër, vdiq aksidentalisht në Martin, afër kufirit zvicerano-francez.

Një person humbi jetën dhe 4 të tjerë u lënduan rëndë si pasojë e rënies së një balone (aerostat) në kantonin Fribourg në Zvicër, njofton ditën e martë botimi "La Liberte".

Bashkëpunëtorët e shërbimeve të shpëtimit nxorrën trupin e bllokuar nga lokomotiva e përmbysur të makinistit të një prej trenave që u përplasën në Zvicër.

Në Zvicër është zhvilluar një avion pa pilot në miniaturë “DALER” (Deployed Air Land Exploration Robot), i aftë gjithashtu për të lëvizur edhe në terren, duke përdorur krahët e vet.

Avioni “Fokker” i kompanisë ajrore zvicerane “Helvetic Airways”, i cili po fluturonte nga Zyrihu për në Bristoli, u detyrua të ndërpresë fluturimin dhe të kthehet në aeroport për shkak të tymit në sallonin e tij.

Çiklisti i ekipit rus "Katjusha", Aleksandër Kristoff, zuri vendin e 5-të në fazë
Shirat e mëdha kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të tokë
Disa persona u plagosën si rezultat i zjarrit të hapur me armë nga një burrë i paidentifikuar në qendër të Zyrihut. Sipas njoftimeve të policisë lokale, incidenti ndodhi në një nga godinat e banuara në lagjen Langstrasse.
Marrëveshja për krijimin e zonës së tregtisë së lirë
Sot për shkak të rrezikut kërcënues të shpërthimit t
Një person i panjohur hapi zjarr në mencën e një fabrike për prodhimin e lëndës drusore të presuar në qytetin zviceran të Menznau.
Këngëtarja e famshme, fituesja e 8 çmimeve "Grammy", Tina Turner, do të bëhet një shtetase e Zvicrës, ku ajo u zhvendos në mes të viteve ‘90. Ajo jeton në qytezën Küssnacht në afërsi të Zürich.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31