×
lirim

Deputetët e parlamentit ukrainas në takimin e së shtunës miratuan vendimin për lirimin e ish-Kryeministres së dënuar të Ukrainës Julia Timoshenko (Yulia Tymoshenko). Sekretari i shtypit i ish-Kryeministres deklaron se Timoshenko është liruar tashmë nga burgu.

Një helikopter ushtarak me ish-Presidentin egjiptian Hosni Mubarak në bord fluturoi përtej territorit të burgut të Kajros Tora.

Policia gjermane liroi dy personat, të cilët një burrë 24-vjeçar i mbajti peng deri në momentin e fundit në bashkinë e vjetër të qytetit bavarez të Ingolstadt.

Njëri prej tre personave të marrë peng sot nga një burrë 24-vjeçar në bashkinë e vjetër të Ingolstadt-it u lirua. Lajmi u bë i ditur nga policia lokale.

Qeveria ukrainase po zhvillon bisedime intensive me BE-në në lidhje me çështjen e lirimit të ish-Kryeministres Julia Timoshenko.

Një grup prej 26 të burgosurish palestinezë, që mbahen aktualisht në burgjet izraelite, po përgatitet për t'u liruar. Vendimin për lirimin e tyre autoritetet izraelite e kanë marrë në prag të fillimit të bisedimeve me udhëheqësit e Autonomisë Palestineze. Megjithatë, njëkohësisht me këtë vendim u njoftua se ndërtimi i kolonive (vendbanimeve) hebreje në Bregun Perëndimor të lumit Jordan do të vazhdojë.

Autoritetet izraelite më 12 gusht shpallën emrat e 26 të burgosurve palestinezë, të cilët do të lirohen nga burgu në kuadër të rifillimit të negociatave për zgjidhjen e konfliktit palestinezo-izraelit.

Bashkëshortët Leila dhe Atte Kaleva të rrëmbyer në Jemen, pas një robërie disa mujore, ditën e premte u kthyen shëndosh e mirë në atdhe. "Lirimi i tyre ndodhi në kufirin e Jemenit me Omanin.
Kreu i qeverisë japoneze Yoshihiko Noda personalisht njoftoi sot përbërjen e kabinetit të
Cisterna e naftës me ekuipazh rus në bord, e cila u kap nga piratët në Gjirin e Guinesë, u lirua dhe asnjë nga marinarët nuk është plagosur. Për këtë njoftoi Drejtori i kompanisë operative Alpha Marine Crew Service Oleg Kravçenko.
Në Korenë e Veriut u shkarkua nga posti zyrtar Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, njëri nga udhëheqësit më me ndikim të vendit Ri Yong-Ho.
Mehmet Ali Agca, i cili në vitin 1981 kreu atentat ndaj Papës Gjon Pal i II, u lirua pasi kreu burgimin 30 vjeçar. Përfundoi afati i burgimit të tij për vrasjen e një gazetari, të kryer nga ai që në vitin 1979.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30