×
Italia, 2013

Ministria e Shëndetësisë e Italisë ka përhapur paralajmërimin për banorët e pjesës veriore të vendit në lidhje me migrimin e derrave të egër radioaktivë.

Ish-Kryeministri italian Silvio Berluskoni këtë vit hoqi dorë nga bërja e dhuratave tradicionale të Krishtlindjeve anëtarëve të partisë politike të kryesuar prej tij, njofton gazeta "Corriere della Sera".

Sot në Romë po mbahen protesta masive kundër politikës ekonomike të qeverisë, e cila çoi në rritjen e theksuar të papunësisë në vend. Për të siguruar ruajtjen e rendin në rrugë kanë dalë rreth 1.500 policë.

Italia do të vërë në dispozicion një nga portet e veta për ruajtjen e përkohshme të armëve kimike të transportuara nga Siria.

Aktorja italiane Ornella Muti ka dy ëndrra në jetën e saj - të marrë pasaportën ruse dhe të luajë në një film rus.

Mbështetësit e ish-Kryeministrit të Italisë, Silvio Berlusconi, u mblodhën përpara rezidencës së tij në Romë në një demonstratë në shenjë proteste kundër votimit në Senat në lidhje me çështjen e përjashtimit të tij nga Dhoma e Lartë e Parlamentit.

Senati italian të mërkurën, më 27 nëntor, votoi pro heqjes së kompetencave parlamentare ish-Kryeministrit të vendit Silvio Berlusconi.

Konsultimet ndërshtetërore ruso-italiane me pjesëmarrjen e Presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe Kryeministrit të Italisë Enrico Letta filluan në godinën e Prefekturës së Triestes.

Presidenti Vladimir Putin në kuadër të vizitës së tij dy-ditore në Itali u takua më 25 nëntor me Papa Françeskun, Presidentin e Republikës Giorgio Napolitano dhe të Dërguarin e posaçëm të OKB-së për rajonin e Sahel të Afrikës, Romano Prodi. Vizita e Udhëheqësit rus në Itali ka ngjallur një interes mjaft të madh që para fillimit të saj.

Sekretari për shtyp i Presidentit të Rusisë, Dimitri Peskov, mohoi kategorikisht thashethemet në lidhje me dhënien e mundshme të shtetësisë ruse ish-Kryeministrit të Italisë Silvio Berlusconi. 

Protesta në Romë kundër ndërtimit të linjës hekurudhore së shpejtësisë së lartë, e cila do të lidhë qytetin italian të Torinos me atë francez të Lyon-it, përshkallëzoi në përleshje të dhunshme me policinë. Shtatë policë u plagosën.

Qeveria e Indisë vendosi të prishë kontratën me kompaninë "Agusta Westland" (filial i grupit industrial italian "Finmeccanica") në sfondin e hetimit në vazhdim të çështjes që ka të bëjë me mitmarrjen për nënshkrimin e saj.

Numri i viktimave nga përmbytjet në ishullin italian të Sardenjës arriti në 16 persona.

Në ishullin italian të Sardenjës, ku 17 persona humbën jetën si pasojë e stuhisë dhe përmbytjeve, është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, njoftoi kanali televiziv "RaiNews24".

Së paku nëntë vetë gjetën vdekjen si rezultat i stuhisë së tërbuar dhe përmbytjes në ishullin e Sardenjës, deklarojnë autoritetet lokale.

Rusia iu drejtua Italisë me lutjen për ndihmë në arsimimin, përgatitjen e arbitrave, të aftë për të punuar në kampionatet ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Kampionatin Botëror të Futbollit që do të zhvillohet në vitin 2018 në Rusi.

Një fermer italian u sëmur rëndë: për një kohë të gjatë ai kollitej dhe nxirrte gjak nga goja, duke humbur 35 kg peshë brenda një viti.

Në Festivalin e VIII-të Kinematografik Ndërkombëtar në Romë u shfaq filmi "Stalingradi", i cili u bë filmi më fitimprurës rus i vitit.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka shumë mundësi të zhvillojë një takim me Papa Françeskun në fund të nëntorit, njoftoi ditën e enjte Sekretari për shtyp i Kryetarit të shtetit, Dimitri Peskov.

Sot anija ruse e patrullimit "Smetlivij", shkatërruesi "Durand de La Penne" si dhe fregata "Espero" të Forcave Ushtarake Detare të Italisë dolën nga porti i Tarantos në detin Jon për zhvillimin e fazës detare të stërvitjeve ushtarake detare ruso-italiane "Ionieks 2013".

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
31