×
Italia, Qershor 2012
Qyteti Pratariccia i Toskanës me shtëpi të ndërtuara që gjatë periudhës së Mesjetës është nxjerrë për shitje në ankandin eBay për 2.5 milionë euro.
Prokuroria e Italisë kërkoi dënimin e ish-Kryeministrit italian Silvio Berluskoni me tre vjet e
Ekipet kombëtare të Spanjës dhe Italisë zunë përkatësisht vendin e parë dhe të dytë në Grupin “C” dhe arritën të dalin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian të Futbollit.
Laguna e Venecias u përfshi nga një uragan i fuqishëm. Një vorbull gjigante, i cila lëvizte me shpejtësi jashtzakonisht të madhe, fshiu nga faqja e dheut gjithçka në rrugën e saj.
Dy ndërtesa u shembën të enjten në mëngjes në qendrën historike të qytetit Conversano të provincës së Barit në Italinë e Jugut.
Në bregdetin e Adriatikut në rajonin e Italisë Emilia-Romana sot në mëngjes ra një termet me magnitudë 4.5 ballë, qendra e të cilit ndodhej në rajonin e qytetit Ravena.
Të dielën në mbrëmje në Veri të Italisë ra një tërmet me magnitudë 5.1 ballë. Epiqendra e tronditjeve nëntokësore ndodhej midis provincave Modena dhe Mantova.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
5
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30