×
Italia, 2011
Korporata e Bashkuar ruse e ndërtimit të Aeroplanëve po negocion në më
Franca, Gjermania dhe Italia kanë ndërmend të bëjnë publike në samitin
Kriza financiare në zonën e euros ka hyrë tashmë në një fazë mjaft aktive.
Zona e euros po vazhdon të përjetojë tronditje të forta. Të mërkurën profitabiliteti 10-vjeçar i Italisë nga obligacionet shtetërore doli në nivelin 7%. Ky tregues konsiderohet si kufi maksimal për vendet e zonës së euros.
Italia mund të shndërrohet në një Greqi të dytë ose bile dhe më keq.
Në Detin Jon sot do të fillojnë stërvitjet e përbashkëta
Anijet e Flotës së Detit të Zi të Rusisë - Anija e rojes bregdetare
Udhëheqësi i Libisë Muammar Gaddafi duhet të japë dorëheqjen nga pushteti, por gjatë kësaj nuk është i detyruar të largohet medoemos nga vendi.
Zjarri që ra të dielën e kaluar në stacionin e trenit Tiburtina në Romë pezulloi faktikisht komunikimin mes veriut dhe jugut të vendit. Tiburtina është nyja e dytë e transportit për nga rëndësia e vet e kryeqytetit italian.
Grupi i inspektorëve nga italia filloi fluturimin inspektues mbi territorin e Rusisë në kuadër të Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur.
Tablloja e piktorit të famshëm venecian Giorgio da Castelfranco “Stuhia” (“Storm”) u ekspozua në Muzeun Ermitazh të Shën Petersburgut. Tablloja u soll për herë të parë në Rusi nga Galleria dell’Accademia në Venecia.
“Viti i shkëmbimeve të ndërsjellta” kulturore dhe gjuhësore ruso-italian mundëson forcimin e lidhjeve dypalëshe. Një mendim të tillë shprehu sot Ambasadori i Federatës Ruse në Itali Aleksei Meshkov.
Presidenti i Federatës Ruse do të niset me një vizitë pune për në Itali.
Presidenti i Serbisë Boris Tadiç refuzoi të marrë pjesë në solemnitetet në
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev nga 1-2 qershor do të vizitojë Romën me një vizitë pune me ftesë të Presidentit të Italisë Giorgio Napolitano.
Rëndësinë e ruajtjes së identitetit kulturor në kushtet e globalizimit, e theksuan
Në qytetin Castiglion delle Stiviere në Italinë e veriut u hap festivali i kinematografisë ruse
Ekipi përfaqësues i vaterpolit (water polo) i Rusisë (femra) korri fitore një
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31