×
shëndeti

Shpërthimet e fuqishme diellore provokuan në Tokë një stuhi të fortë gjeomagnetike, e cila do të zgjasë disa ditë. Ekspertët konfirmojnë se ky aktivitet diellor mund të ndikojë në gjendjen shëndetësore dhe shpirtërore të njerëzve meteopatë (meteodependentë), të cilët në ditët e fundit po vuajnë gjithnjë e më shpesh nga dhimbjet e kokës dhe kanë marrje mendsh, si dhe në funksionimin e pajisjeve teknike.

Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë shtyu deri më 26 gusht seancat dëgjimore për çështjen (rastin) e ish-Komandantit të ushtrisë së serbeve boshnjakë, Ratko Mlladiç, për shkak të gjendjes së tij të keqe shëndetësore, njoftojnë mediat lokale.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Venezuelës, Diosdado Cabello, deklaroi se gjendja shëndetësore e Presidentit Hugo Chavez gradualisht po përmirësohet.
Ministri i Informacionit i Venezuelës Ernesto Villegas njoftoi se është përkeqësuar
Mjekët rusë përgënjeshtruan informacionin në lidhje me problemet serioze shëndetësore të konstruktorit legjendar të armëve Mihaill Kallashnikov, i cili një ditë më parë u shtrua në spital.
Konstruktori rus i armëve Mihaill Kallashnikov është hospitalizuar në pavionin e terapisë intensive. Për këtë njoftoi referenti i tij. Mihaill Kallashnikov fillimisht u shtrua në një qendër kardiologjie për një kontroll të planifikuar.
Themeluesi i burimeve të Internetit “WikiLeaks” Julian Assange vuan nga një sëmundje kronike e mushkërive dhe gjendja e tij mund të përkeqësohet në çdo moment.
Përkeqësohet menjëherë gjendja shëndetësore e Gabriel Garcia Markez, i cili këtë pranverë mbushi plot 85 vjet.
Ish Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak, i cili po vuan dënimin me burgim të përjetshëm në një burg afër Kairos, ra në gjendje kome. Mjekët e vlerësojnë gjendjen e tij si mjaft kritike...
Në Letoni në vitin 2013 mund të vendosin një taksë për shëndetin. Ajo do të përbëjë 40 dollarë në muaj.
Komisioni mjekësor pasi ekzaminoi ish Presidentin egjiptian Hosni Mubarak arriti në konkluzionin mbi përkeqësimin e theksuar të gjendjes së tij shëndetësore.
Në përbërjen e uniformës së disa ekipeve të futbollit, pjësëmarrëse në Euro-2012, ka një sasi të palejueshme të lëndëve kimike të dëmshme për shëndetin.
Shkencëtarët australianë, duke përdorur një model matematikor, arritën në përfundimin se konsumi i përditshëm i çokollatës së zezë përbën dobi për shëndetin dhe portofolin.
Mediaperandoria amerikane Walt Disney deklaroi se do të ndalojë reklamën “e ushqimit jo të shëndetshëm” në programet e saj televizive, radio dhe Internet.
Të paktën 17 persona vdiqën dhe më shumë se 170 të tjerë ndihen të pafuqishëm për shkak të sëmundjes së panjohur në Vjetnam, thuhet në deklaratën e autoriteteve të vendit.
Presidenti i Zimbabves ndodhet në një nga klinikat e Singapurit në gjëndje shumë të rëndë shëndetësore. 88-vjeçari Mugabe vuan nga kanceri dhe për ta vizituar atë lejohen vetëm të afërmit.
Burimet zyrtare të programit "Rusia e shëndetshme", i projektuar nga Ministria e Shëndetë
Komiteti Rus i Antidopingut pas një viti do të nxjerrë pasaporta të detyrueshme të steroideve. Për herë të parë, në historinë e sportit rus, në dokument do të pasqyrohen gjithë të dhënat e tabllosë hormonale të sportistit. Në këtë mënyrë, është praktikisht e pamundur të fshihet marrja e dopingut.
Mjekët gjermanë përfunduan ekzaminimin mjekësor të gjendjes shëndetësore të ish Kryeministres ukrainase Julia Timoshenko në kampin e burgimit, ku ndodhet aktualisht ajo, dhe tashmë u larguan nga vendi.
Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në mes të banorëve të Tokës të të gjitha moshave.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30