×
kanditatë
Në qendër të Erevanit të enjten në mbrëmje vonë u krye një atentat ndaj jetës së njërit prej 8 kandidatëve për President të Armenisë, 64-vjeçarit Paruyr Hayrikyan.
Sot në Çeki fillojnë zgjedhjet presidenciale. Vëzhguesit i quajnë ato unikale dhe pa ekzagjerim historike.
Kandidati amerikan për president i Partisë Republikane në qershor të këtij viti arriti të mbledhë më shumë se 100 milionë dollarë për fushatën e tij zgjedhore.
Komisioni i Lartë Zgjedhor i Egjiptit shtyu kohën e shpalljes së rezultateve zyrtare të zgjedhjeve presidenciale në vend.
Republikani Mitt Romney u barazua me rivalin e tij në zgjedhjet e ardhshme presidenciale të nëntorit - Presidentin e SHBA Barack Obama - në mbledhjen e mjeteve financiare për fushatën elektorale.
12 persona janë regjistruar tashmë si kandidatë për president të Serbisë, zgjedhjet për përcaktimin e të cilit do të mbahen më 6 maj. Për këtë njoftoi Komisioni Zgjedhor Republikan i vendit. Mandati i Presidentit serb është 5 vjet.
Sipas një studimi të zhvilluar nga Fondi “Opinioni Publik” në muajin mars, gati gjysma
Sipas të dhënave paraprake të KQZ-së, në zgjedhjet e fundit presidenciale në
Ish Guvernatori i Massachusetts Mitt Romney fitoi në zgjedhjet paraprake (primary election) në dy shtete - Michigan dhe Arizona.
Sociologët po nxjerrin përfundimet e punës së tyre të vështirë, të tensionuar para zgjedhjeve presidenciale në Rusi. 27 shkurti është dita e fundit e lejimit të publikimeve të ratings të kandidatëve në fushatën presidenciale.
Deri në kohën e mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale në Rusi kanë mbetur vetëm 9 ditë. Grada e tensionit të fushatës parazgjedhore në Rusi është pashmangshmërisht në rritje.
Njëri nga kandidatët për president të Egjiptit Abdel Moneim Aboul Fotouh u shtrua të premten në spital me tronditje të trurit pas sulmit të ndërmarrë ndaj tij nga persona të panjohur, njofton Agjencia Reuters.
KQZ-ja planifikon të regjistrojë kandidatin për president të Rusisë biznesmenin Mikhail Prokhorov dhe t’i refuzojë regjistrimin guvernatorit të Rajonit Irkutsk Dimitri Mezencev.
Guvernatori i rajonit Irkutsk Dimitri Mezencev ka ndërmend të kandidojë për president të Rusisë si person i vetë-emëruar.
Kandidati për president i Ukrainës, lideri i Partisë së Rajoneve Viktor Janukoviç
 Të martën, më 26 janar, Parlamenti Europian duhej të miratonte në sesionin plenar në Stasburg përbërjen përfundimtare të Komisionit Europian. Si rezultat, ai mund të fillonte nga puna zyrtarisht që më 1 shkurt.
Lufta paraelektorale në Ukrainë po vjen duke u ashpërsuar. Kryeministrja Julia Timoshenko iu drejtua direkt
Fushata tremujore e zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë doli në finishin e vet të drejtpërdrejtë. E premtja është dita e fundit e agjitacionit paraelektoral, kur 18 kandidatët e regjistruar për në postin kryesor të vendit mund tu drejtohen zgjedhësve.
Presidenti i holldingut "Izvestia" Vladimir Mamontov nuk e përjashton faktin se shkak kryesor i mbylljes
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31