×
konferencë

Administrata e Presidentit të Iranit, Hassan Rouhani, anuloi ditën e premte konferencën anti-izraelite në Teheran, e cila mbahej çdo vit gjatë drejtimit të paraardhësit të tij, Mahmoud Ahmadinejad.

Kongresi i amerikanëve rusë, selia e të cilit është e bazuar në San Francisko (shteti California) feston 40-vjetorin e themelimit të vet.

Në konferencën "E ardhmja e radios rajonale" në Ekaterinburg, duke iu drejtuar pjesëmarr
Ekspertë nga Rusia, Gjermania, Australia dhe Britania e Madhe do të marrin pjesë në konferencën e dytë të përvitshme të transmetuesve radiofonikë rajonalë "E ardhmja e radios rajonale", e cila zhvillohet nga data 30-31 maj në Ekaterinburg.
Në Stamboll ka filluar konferenca e përfaqësuesve të forcave opozitare siriane. Supozohet se
Në Mynih pritet të hapet Konferenca ndërkombëtare e sigurisë (nga 1-3 shkurt). Përpara anëtarëve të saj shtrohen për zgjidhje problemet e BE-së, sigurisë Euro-Atlantike dhe kibernetike. Por sot del në plan të parë, megjithatë, situata në vendet arabe.
Autoritetet e Kuvajtit njoftuan se kanë ndërmend të organizojnë një konferencë ndërkombëtare kushtuar krizës humanitare në Siri.
Lufta kundër krimit është duke u bërë gjithnjë e më shpesh axhendë e forumeve dhe samiteve ndërkombëtare. Luftën kundër trafikut të drogës në Afganistan, mbrojtjen e popullatës civile nga kërcënimet terroriste, piraterinë në Somali diskutuan mysafirët e lartë të Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" gjatë zhvillimit të takimit të radhës të “Klubit Diplomatik”.
Me iniciativë të Institutit të Sllavistikës të Akademisë së Shkencave të Federatës Ruse dhe me mbështetje të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në FR u zhvillua me dt. 4 dhjetor, në ambjentet e këtij Instituti në Moskë, një konferencë shkencore me temë: “Pavarësia e Shqipërisë në konteksin mbarëballkanik”.
Konferenca e opozitës së brendshme dhe të jashtme siriane do të zhvillohet në Romë më 17-18 dhjetor. Këtë informacion ua përcolli gazetarëve koordinatori i Komitetit Koordinues Kombëtar për Ndryshime Demokratike të Sirisë me bazë jasht vendit Heysham Manaa.
Pekini nuk e konsideron të nevojshme pjesëmarrjen në të ashtuquajturën konferencë
Në Vjenë u zhvillua Konferenca shkencore ndërkombëtare "Viti 1812. Luftërat e Napoleonit dhe pasojat e tyre për Rusinë dhe Austrinë, formimin e një Europe të re". Ajo hapi serinë e aktiviteteve dedikuar 200-vjetorit të fitores së Rusisë mbi ushtrinë e Napoleonit, të cilat do të zhvillohen në 12 vende të Evropës.
200-vjetori i luftës së Rusisë me Napoleonin ka ringjallur interesin ndaj kësaj ngjarjeje jo vetëm të historianëve rusë, por edhe atyre të huaj. Sot (më 26 qershor) në Vjenë u organizua një konferencë shkencore ndërkombëtare me temë "Viti 1812. Luftërat e Napoleonit dhe pasojat e tyre për Rusinë dhe Austrinë, formimin e një Europe të re".
Këtë vit kremtohet 150 vjetori i ditëlindjes së shkrimtarit dhe dramaturgut të madh. Në forumin e organizuar me këtë rast marrin pjesë politikanë, aktorë dhe regjizorë nga 30 vende të ndryshme.
Ministrat e punëve të jashtme të më shumë se 60 vendeve dhe përfaqësuesit e organizatave ndërkombëtare po mblidhen në Londër për të marrë pjesë në konferencën kushtuar problemit të Afganistanit.
Më 14 janar në Batumi (kryeqyteti i Republikës Autonome Axharia) u zhvillua konferenca energjetike ndërkombëtare kushtuar zhvillimit të korridorit energjetik Jugor.
Më 14 janar në Oslo u hap konferenca me pjesëmarrjen e të ashtuquajturit "
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30