×
OSBE

Drejtori i Zyrës së OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut në Evropë (ODIHR OSBE) Janez Lenarčič e konsideron legjitime kërkesën e autoriteteve ukrainase për lirimin e godinave të administratës të zaptuara prej demonstruesve në Kiev.

Duke marrë fjalën në Këshillin Ministror të OSBE-së të enjten në Kiev, Kryeministri Mykola Azarov deklaroi se në zaptimin e ndërtesave administrative në Kiev janë përfshirë forcat ekstremiste.

Më 23-24 maj në Moskë do të mbahet Konferenca Ndërkombëtare me
Misioni i vëzhguesve të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim n
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov zhvilloi sot një takim me Sekretaren amerikane të Shtetit
Në Dublin pritet të fillojë takimi i Ministrave të Jashtëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Në kryeqytetin e Irlandës do të flitet për të ardhmen e OSBE-së. Rusia beson se në formën e saj aktuale kjo strukturë nuk mund të zgjidhë dot çështjet e sigurisë në rajon. Rusia përfaqësohet në këtë takim nga Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov.
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE-ja) duhej të kishte rreshtur prej kohësh së shërbyeri interesave të shteteve të veçanta.
Deputetët e Dumës Shtetërore ruse do të vëzhgojnë zgjedhjet presidenciale në SHBA.
Vëzhguesit e OSBE-së (Organization for Security and Co-operation in Europe) i konsideruan zgjedhjet parlamentare në Ukrainë jo aq sa duhet transparente dhe vunë në dukje përdorimin gjatë fushatës zgjedhore të burimeve administrative.
Zhvillimi ekonomik i Afganistanit është çelësi, garancia për stabilitetin e gjithë rajonit, por deri tani ai është shumë larg nga vetëmjaftueshmëria, nga pavarësia e vet ekonomike. Për tërheqjen e ardhshme të trupave të NATO-s nga Afganistani shumë gjëra janë duke u përgatitur sipas mënyrës së vet.
Bota, NATO, terrorizmi, Afganistani, politika, OTSK, OSBE, droga, trafiku i drogës afgane
OSBE-ja ka nevojë për riorganizim, por parimi i konsensusit do të mbetet mbizotërues
Në një intervistë ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" Sekretari
Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) Lamberto Zannier mendon se niveli i sigurisë në Evropë është rritur në krahasim me vitin 1975, kur u themelua organizata.
Në Pridnjestrovje (Transdnjestër) po kremtohet 20 vjetori i hyrjes së paqeruajtësve rusë. Banka e Republikës do të nxjerrë një monedhë në kujtim të kësaj date, do të shtypin edhe një pullë të re poste.
Një grup inspektorësh rusë do të kryejë fluturime vëzhguese mbi Suedi dhe Finlandë në kuadër të Traktatit të Qiejve të Hapur. Fluturimet do të realizohen nga 11 deri më 16 qershor.
Misioni i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE) po fillon sot monitorimin e fushatës zgjedhore presidenciale në Rusi.
Deklarata e Sekretares Amerikane të Shtetit Hillary Clinton, e cila i quajti zgjedhjet parlamentare të 4 dhjetorit në Rusi si “jo të lira dhe jo të ndershme”, është mungesë respekti ndaj OSBE-së, mendon Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov refuzoi pjesëmarrjen e vet në takimin
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka nevojë për një reformë të thellë, përndryshe ajo mund të humbasë ndikimin dhe rëndësinë e vet.
Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE) ka vlerësuar zgjedhjet parlamentare në Rusi që para fillimit të votimit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31