×
Bosnja e Hercegovina

Pothuajse që prej një jave Bosnja dhe Hercegovina po tronditet nga protestat masive. Pjesëmarrësit e tyre tani për tani po parashtrojnë kryesisht kërkesa sociale dhe ekonomike. Megjithatë në BE tashmë kanë filluar të flasin mbi futjen e mundshme të trupave në këtë ish-republikë jugosllave.

Të paktën 200 vetë u plagosën gjatë demonstratave anti-qeveritare që u zhvilluan në 20 qytete të Bosnjës dhe Hercegovinës, njoftojnë mediat.

Ish-Presidenti i Republikës Serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë, Radovan Karaxhiç (Radovan Karaxhiq), dhe gjenerali Ratko Mlladiç (Ratko Mlladiq) të martën duhet të paraqiten së bashku në Gjykatën Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë (ICTY) në Hagë.

Bashkësia hebraike në Sarajevën multietnike të paraluftës përbëhej nga disa mijëra vetë. Pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit hebrenj sefardikë atje mbetën vetëm 600. Përse vallë kombi, i cili ka jetuar për shekuj të tërë në Bosnjë dhe u kthye në atdheun e vet historik pasi nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore i asgjësuan fizikisht pothuajse të gjithë hebrenjtë, u detyrua në vitin 1996 të marrë arratinë sërish nga Sarajeva?

Efektivët e organeve të zbatimit të ligjit të Bosnjë dhe Hercegovinës arrestuan të premten 6 persona të dyshuar për krime lufte kundër civilëve me kombësi serbe gjatë konfliktit të viteve 1992-1995.

Regjistrimi i popullsisë në Bosnjë dhe Hercegovinë tregoi një rënie të theksuar të popullsisë me 13% që nga viti 1991, kur vendi ishte ende pjesë e Jugosllavisë.

Në vitet e ardhshme "pikë e nxehtë" e Islamit radikal në Evropë me propabilitet të madh mund të bëhet Ballkani. Në fokusin e vëmendjes së ekspertëve këto muajt e fundit ka qenë Mali i Zi. Nga kjo republikë - një resort i mrekullueshëm, i qetë dhe me qëndrueshmëri të habitshme - filluan të vijnë njoftime në lidhje me aktivizimin e veprimtarisë së islamit radikal.

Në mes të gushtit të vitit 2003 udhëheqësit radikalë islamikë vendosin të krijojnë infrastrukturën terroriste në Ballkan me qëllim që ta zhvendosin luftën e terroristëve në Evropë, Rusi, Izrael, ndërsa pak më vonë edhe në Shtetet e Bashkuara. Përgjegjës kryesor për krijimin e kësaj baze emërohet Sahid Emir Musa Ajzi - një veteran i luftës në Afganistan, i lidhur ngushtë me talebanët dhe “Al-Qaeda-n”. Duke qenë një militant me shumë përvojë, ai është përgjegjës për rekrutët me “aparencë të bardhë evropiane".

Gjatë shumë viteve të punës sime në Ballkan unë (gazetari Konstantin Kaçalin) kam qenë disa herë me shërbime kohëgjata dhe të vështira në Bosnjë dhe Hercegovinë (BdheH). Në atë kohë kam patur rastin të takohem me shumicën e liderëve myslimanë të Bosnjës, të cilët në fillim dhe në mes të viteve '90 ishin përgjegjës për atë që ndodhte në rajon.

Rusia dhe Bosnjë e Hercegovina nënshkruan një marrëveshje që ka të bëjë me kushtet e udhëtimeve të ndërsjellta të qytetarëve të të dyja vendeve.
Liderët e subjektit të vetëshpallur Herceg-Bosnja (Herceg-Bosna) u dënuan të mërkurën për krime lufte nga Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë me afate burgimi nga 10 deri në 25 vjet.
Presidenti serb Tomisllav Nikoliç në një intervistë për kanalin televiziv boshnjak BHT, e
Gjykata e Bosnjës dhe Hercegovinës dënoi ditën e premte ish-Komandantin e njësisë serbe "Engjëjt e bardhë" Veselin Vllahoviç me 45 vjet burg, njofton gazeta malazeze "News".
Myslimania Amra Babich, e cila është e veshur me ferexhe (hixhab), u zgjodh në postin e
Prokurorët e Tribunalit Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë (ICTY) kanë kërkuar dënimin me burgim të përjetshëm për ish gjeneralin bosnjak Zdravko Tolimir.
Në Greqi zjarri po i afrohet gjithnjë e më shumë Malin të Shenjtë Athos. Në këtë zonë është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Në qytetet turistike fqinje është ndërmarrë evakuimi urgjent i njerëzve.
Në Srebrenicë sot mijëra njerëz morrën pjesë në ceremonit
Tribunali Penal Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë në Hagë po fillon procesin gjyqësor ndaj Ratko Mlladiç. Ish-Kryekomandantit të ushtrisë së serbëve boshnjakë i janë paraqitur akuzat për krime të kryera kundër njerëzimit në periudhën e viteve 1992-1995 në Bosnjë dhe Hercegovinë. Gjenerali e mohon fajësinë e vet.
Në Sarajevë nën peshën e dëborës u shemb çatia e Pallatit të sportit të lojrave në akull. Siç njoftuan përfaqësuesit e policisë, fatmirësisht askush nuk u lëndua.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31