×
NASA, 2011
Dy sonda hënore të NASA-s, të cilat u lëshuan më 11 shtator
Agjencia Hapësinore Amerikane (NASA) po zhvillon bisedime me kolegët rusë për blerjen e vendeve në anijet e pilotuara kozmike “Sojuz” pas vitit 2016, njoftoi të mërkurën Zëvendësi i parë i kreut të NASA-s William Gerstenmaier.
Sonda amerikane për hulumtime “Dawn” transmetoi në Tokë fotografi të asteroidit Vesta. Ai është trupi i dytë qiellor, për nga madhësia e vet, në brezin e asteroideve që ndodhen mes Marsit dhe Jupiterit.
Sonda ndërplanetare amerikane “Dawn” (“Agimi”) u ul me sukses deri në lartësinë 210 kilometra nga sipërfaqja e asteroidit Vesta dhe ia hyri fazës më të rëndësishme të studimit të tij.
Administrata kombëtare për Aeronautikën dhe Studimin e hapësirës kozmike
SHBA po zhvillojnë planet për dërgimin aty nga viti 2020 në satelitin e
Anëtarët e ekuipazhit kryesor të ekspeditës së fundit për
Sonda automatike ndërplanetare e NASA-s “Voyager 1”, fluturimi i së cilës po vazhdon tashmë që prej 34 vjetësh, hyri në zonën e panjohur deri tani nga shkencëtarët brenda kufijve të jashtë të Sistemit Diellor.
Astronomët amerikanë kanë zbuluar 18 planete të reja jashtë sistemit tonë diellor.
Agjencitë hapësinore evropiane dhe amerikane po përpiqen të ndihmojnë Agjencinë Federale
Tokës sot do ti afrohet një asteroid me diametër 500 metra. Fluturimin e këtij objekti kozmik po e ndjekin me vemendje të përqendruar specialistët e NASA-s.
Përgjigje adekuate ndaj “Mars-500” - kështu e quajtën disa media eksperimentin nënujor amerikan “NEEMO-15” (NASA Extreme Environment Mission Operations).
Rreziku kërcënues i mbeturinave kozmike nuk mund të injorohet kurrsesi, deklarojnë ekspertët: në orbitën rrethtokësore janë grumbulluar kaq shumë mbeturina, saqë ky problem kërkon zgjidhje imediate.
Partneret e programit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar - agjencitë hapësinore ruse, amerikane
Sonda ndërplanetare amerikane “Dawn” (“Agimi”) doli në orbitën e asteroidit Vesta. Kjo ngjarje u bë fillim i realizimit të programit të studimit të asteroidit, të llogaritur për gati një vit, njoftoi NASA.
Sot Agjencia NASA do të nisë drejt Jupiterit stacionin automatik ndërplanetar Juno. Ai duhet t
Anija transportuese kozmike amerikane “Atlantis” përfundoi fluturimin e vet të fundit. Sot, pas ekspeditës 13-ditore në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar (SKN), ajo realizoi uljen në Kepin Canaveral.
Njësia e astronautëve të National Aeronautics and Space Administration (NASA) do të shpërbëhet.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31