×
alkooli

Njerëzit të cilët konsumojnë rregullisht pije alkoolike jetojnë më gjatë se sa abstenuesit e tyre. Njerëzit që pijnë i kanë nervat më të forta, enët e gjakut më elastike dhe për ta jeta është shumë më e gëzueshme. Në këto konkluzione arritën shkencëtarët amerikanë duke u bazuar në rezultatet e eksperimentit të tyre 20-vjeçar.

Bota po përballet me deficitin e verës, dhe kërkesa për këtë pije tashmë është më e madhe sesa oferta, paralajmëron korporata amerikane Morgan Stanley.

Presidenti rus Vladimir Putin doli kundër rritjes së mprehtë të akcizës për duhanin dhe alkoolin.

Në Bjellorusi shoferëve të dehur do t’ju konfiskohen automjetet.

Kryemjeku sanitar i Rusisë, Gennadi Onishçenko, deklaroi se një shishe 0.5 litër vodka duhet të kushtojë jo më pak se 300 rubla (rreth 10 $).

Policia e Kenias deklaroi se gjatë fundjavës arrestoi në kryeqytetin e vendit, Nairobi, më shumë se 1 mijë minorenë për përdorim të pijeve alkoolike.

Kisha Katolike në Venezuelë deklaroi se i kanë mbaruar rezervat e verës dhe se ajo që ka mbetur nuk mjafton për përfundimin e shërbesës fetare.
31 janari në Rusi është një festë jozyrtare - ditëlindja e vodkës ruse. Në këtë ditë në vitin 1865 shkencëtari me famë botërore Dimitri Mendelejev mbrojti disertacionin e doktoraturës me temë "Mbi kombinimin e alkoolit me ujin". Ai arriti të gjejë pikërisht atë proporcion ideal të bashkimit të dy substancave, falë të cilit lindi pija legjendare alkoolike me fortësi 40%.
Roja bregdetare daneze ditën e dielë kapi një anije kabotazhi në brigjet e ishullit Zelanda. Anija me flamurin e Republikës së Afrikës së Jugut po lundronte shumë afër bregut dhe nuk i përgjigjej thirrjeve me megafon drejtuar asaj.
Të paktën 13 persona kanë gjetur vdekjen në qytetin pakistanez Lahore, pasi u helmuan me shurup kolle.
Sllovakia u bashkua me Poloninë dhe vuri në funksionim ndalimin e shitjes së pijeve të forta alkoolike nga Republika Çeke.
Kampioni i dyfishtë olimpik në snowboard Shaun White u arrestua për një skandal në hotelin Loews Vanderbilt në Nashville, të cilin e shkaktoi natën duke u gdhirë 16 shtatori në gjendje të dehur.
Numri i viktimave të alkoolit të falsifikuar në vendet e Evropës është në rritje. Katër polakë kanë gjetur vdekjen nga helmimi me metanol. Numri total i viktimave në Republikën Çeke, Sllovaki dhe Poloni rezulton më shumë se 60 persona.
Prezantimi i pajisjes që përcakton, mat koncentrimin e avujve të alkoolit në ajrin
Në Japoni degustatorja më e re profesionale u bë një nxënëse 10-vjeçare.
Në Turqi vdiq edhe një qytetare tjetër ruse, e cila u helmua nga alkooli i rremë i përdorur në fund të majit. Viktoria Nikollajeva që nga 20 qershori ndodhej në spital e lidhur me aparaturën e ventilimit artificial të mushkërive (frymëmarrjes artificiale).
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31