×
genocid

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, deklaroi se ai i konsideron një gabim ngjarjet e fillimit të shekullit të kaluar, që lidhen me deportimin (dëbimin) e armenëve. Ai e vlerësoi këtë masë si "të gabuar dhe çnjerëzore".

Presidenti serb Tomisllav Nikoliç në një intervistë për kanalin televiziv boshnjak BHT, e
Dita e përkujtimit të viktimave të Gjenocidit armen kremtohet çdo vit më 24 prill. Si në këtë ditë në vitin 1915 u hodhën në burgjet e Perandorisë Osmane, kurse më pas u vranë mizorisht, përfaqësuesit më të mirë të inteligjencës armene.
Nëse dhuna në Siri nuk do të ndalet, ajo mund të kalojë n
Një nga liderët e "Khmerët e Kuq", 86-vjeçari "vëllai №
Gjykata e Apelit e Tribunalit Penal Ndërkombëtar për Ruandën shfuqizoi aktgjykimet e dhëna dy ish-ministrave të vendit: Justin Mungezi dhe Prosper Mugiraneza, të cilët u akuzuan më parë për përfshirje në gjenocid.
Rreth një javë më parë, si pasojë e një sulmi terrorist, u plagos Ministri i Brendshëm i Sirisë Mohammed al-Shaar, i cili më pas u shtrua në klinikën e Universitetit Amerikan në Bejrut.
Ish-Gjenerali i ushtrisë së serbëve të Bosnjës, Zdravko Tolimir, i cili gjat
Ish-Kreu i serbëve boshnjakë Radovan Karaxhiç deklaroi të martën se ai nuk
Presidenti serb Tomisllav Nikoliç deklaroi të dielën në një intervistë dhë
Në Europë po vazhdojnë të diskutojnë mjaft aktivisht dekretin e Presidentit ukrainas Viktor Jushenko, që tashmë po e lë postin e vet, mbi dhënien e titullit të lartë Hero i Ukrainës Stepan Bandera-s.
Gjykata e Apelit e Kievit nxorri vendim në lidhje me çështjen mbi urinë e viteve 1932-1933 në Ukrainë, padia për të cilën u ngrit nga shërbimi i sigurimit.
Vendimi i Ukrainës për ti dhënë një vlerësim juridik
Kandidatja për presidente e Ukrainës, Kryeministrja e vendit Julia Timoshenko ka ndërmend t
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31