×
Çekia, Qershor 2013
Sot në lindje të kryeqytetit çek ra zjarr në një nënstacion shpërndarës të energjisë elektrike. Si pasojë e zjarrit për rreth një orë u ndërpre furnizimi me energji elektrike në disa zona të kryeqytetit.
Të hënën Kryeministri çek Petr Neças i paraqiti kërkes
Ministri i Industrisë dhe Tregtisë Martin Kuba u zgjodh kryetar i Partisë Demokratike Qytetare të Republikës Çeke. Më parë Martin Kuba ka mbajtur postin e Zëvendëskryetarit të parë të Partisë Demokratike Qytetare.
Rezultat i natyrshëm i skandalit të korrupsionit politik në Republikën Çeke, në të cilin dolën të implikuar ish-deputetë nga Partia Demokratike Qytetare në pushtet si dhe Shefja e Kancelarisë së Qeverisë, u bë dorëheqja e Kryeministrit Petr Neças (Petr Nečas).
Kryeministri çek Petr Necas (Petr Nečas) do të japë dorëheqjen të
Fillimin e befasishëm të operacionit policor në shkallë të gjerë në Republikën Çeke Kreu i Departamentit për luftimin e krimit të organizuar, Robert Szlachta, e shpjegoi me faktin se njëri prej të dyshuarve po planifikonte të largohej nga vendi.
Një "bombë" e re informative shpërtheu në Pragë: natën në të gdhirë të 13 qershorit njësitë e Departamentit për luftimin e krimit të organizuar ndërmorrën një kontroll të befasishëm në godinën e qeverisë.
Partia opozitare Social Demokratike e Çekisë do të përpiqet t’i paraqesë
Dhjetra kilogramë ar dhe rreth 150 milionë kron cash (mbi 6 milionë euro) u konfiskuan nga
Në Çeki rreth 400 efektivë të njësisë së policisë për luftën kundër krimit të organizuar po kryejnë kontrolle dhe konfiskime të dokumenteve në disa dikastere federale, duke përfshirë edhe Ministrinë e Mbrojtjes.
Bashkëpunëtorët e njësisë policore çeke për luftën kundër krimit të organizuar arrestuan një sërë anëtarësh të Partisë Civile Demokratike (PCD), njoftojnë mediat lokale.
Pika kulminante e përmbytjeve në Pragë tashmë ka kaluar. Për kë
Njoftimet që vijnë nga Republika Çeke ngjasojnë me buletinet e përditshme të lajmeve nga frontet e luftës. "Niveli i ngritjes së ujit në lumin Vltava do të arrijë kulmin e vet të martën në mëngjes".
Në Republikën Çeke do të fillojë kthimi i pasurive të patundshme të Kishës, të konfiskuara në të kaluarën nga autoritetet komuniste.
Qeveria çeke ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në vend. Kjo është bërë për shkak të përmbytjeve në Pragë dhe qytete të tjera, ku lumenjtë kanë dalë nga shtretërit e tyre.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
5
6
7
8
9
10
11
12
15
16
18
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30