×
Çekia, 2013

"Ukraina rikthehet përsëri në krahët e Rusisë", "BE-ja e ka humbur betejën për Ukrainën", "Putin duartroket" - kështu mund të citohen pafund titujt kryesorë të artikujve të publikuar në mediat çeke, komentet e shumta në forumet në Internetin Çek. Të dielën e kaluar në Pragë u mbajt një tubim në mbështetje të Majdanit ukrainas. Në vështrim të parë do të dukej sikur tema e Ukrainës sot është për çekët pothuajse prioriteti №1.

Në shtëpinë botuese ruse "Literatura artistike" kohët e fundit doli në dritë libri i autorit Vacllav Kllaus "Integrimi evropian pa iluzione" (Václav Klaus. "Evropská integrace bez iluzí").

Në mars të këtij viti në provincën pakistaneze të Baluchistan persona të panjohur, të armatosur, rrëmbyen dy turiste nga Republika Çeke.

Skulptori avangardist i famshëm çek David Cerny vendosi përballë rezidencës së Presidentit të Republikës Çeke një skulpture 10 metërshe të lartë me ngjyrë të purput në formën e një gjesti me gishtin e mezit, duke protestuar kundër kthimit të komunistëve në pushtet.

Presidenti çek Milos Zeman të dielën mbërriti për një vizitë 4-ditore në Izrael.

Një avion pasagjerësh i kompanisë ajrore kombëtare çeke CSA kreu një ulje emergjente në aeroportin e Budapestit, pas zjarrit që ra në njërin nga motorët gjatë ngritjes në ajër.

Ekipi kombëtar rus i hokejit në akull humbi ndeshjen finale të fazës së parë të Euro Tour me përfaqësuesen e Republikës Çeke - në Lojrat Çeke. Takimi u zhvillua në mbrëmjen e 1 shtatorit në Pardubice dhe përfundoi me rezultatin 2:1 (0:0; 1:1; 1:0).

Presidenti çek Miloš Zeman nënshkroi ligjin për shpërndarjen e Sněmovna (Dhoma e Ulët e Parlamentit), njoftoi Shefi i Kancelarisë Presidenciale, Vratislav Mynar.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Republikën Çeke do të mbahen më 25 dhe 26 tetor.

Në hekurudhat e Republikës Çeke duke filluar që nga dita e sotme vendosen masa të rrepta të sigurisë.

Në gusht të vitit 1968 filloi operacioni "Danubi". Trupat e vendeve të Paktit të Varshavës hynë në Çekosllovaki dhe i dhanë fund reformave demokratike të Alexander Dubček. Ndryshe nga Kryengritja Hungareze e vitit 1956, shtypja e “Pranverës së Pragës” ndodhi me gjakderdhje relativisht të vogël.

Bota, Historia, Bashkimi Sovjetik, revolucioni, Çekia, Perëndimi, Çekosllovakia, Traktati i Varshavës

Presidenti i Republikës Çeke, Milosh Zeman, ditën e martë pranoi dorëheqjen e qeverisë së Jiri Rusnok, e cila më 7 gusht në takimin e Dhomës së Deputetëve të parlamentit çek nuk mori votëbesimin, njofton televizioni çek.

Në Çeki mund të ndodhë vetëshpërndarja e parlamentit dhe mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme.

Ligji, që mbron të drejtat e të burgosurve joduhanpirës, u miratua këtë javë nga deputetët e Dhomës së Ulët të Parlamentit çek.

Monumenti prej bronzi i ushtarit çlirimtar sovjetik, pjesë e listës së atraksioneve të qytetit Brno të Çekisë, u kthye sot pas restaurimit në vendndodhjen e tij të mëparshme.

Në Republikën Çeke deputetët e Dhomës së Ulët të Parlamentit votuan kundër shpërbërjes së parakohshme të tij.

Parlamenti i Republikës Çeke e shtyu për një javë rishqyrtimin e çështjes së heqjes së imunitetit të deputetit, ish-Kryeministrit të vendit Petr Neças, të akuzar për korrupsion.

Në qendër të Pragës policia organizoi gjuetinë ndaj një derri të egër, i cili mbërriti deri në qytet me not nga ishulli Štvanice.

Rusia do t’i paguajë Republikës Çeke rreth 6.5 milionë $, duke shlyer në këtë mënyrë plotësisht borxhin e Bashkimit Sovjetik përpara këtij vendi.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
12
13
14
15
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31