×
marrëdhënie, 2013

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë më 11 dhjetor Iranin, njofton MPJ-ja e Federatës Ruse.

Në Internetin italian u duk lajmi mbi mbylljen e mundshme të Ambasadës së SHBA-së në Selinë e Shenjtë. Nga shumëkush ai u perceptua si një "shuplakë në fytyrë Vatikanit".

Marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Iranit vazhdojnë të karakterizohen nga "një mosbesim i thellë" - ky ishte vlerësimi i zëdhënësit të Departamentit amerikan të Shtetit në lidhje me demonstratën e madhe anti-amerikane në Teheran.

Lideri suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, "i kushton një vëmendje të madhe marrëdhënieve koreano-ruse të miqësisë dhe bashkëpunimit".

Administrata e Presidentit të Iranit, Hassan Rouhani, anuloi ditën e premte konferencën anti-izraelite në Teheran, e cila mbahej çdo vit gjatë drejtimit të paraardhësit të tij, Mahmoud Ahmadinejad.

Në prag të Samitit të vendeve të "Partneritetit Lindor" në Vilnius, Presidentja e Lituanisë, Dalia Grybauskaitė, shprehu shqetësimin e vet të madh në lidhje me ndikimin në rritje të Moskës.

Dialogu mes Egjiptit dhe Rusisë është i një natyre objektive dhe me përmbajtje, deklaroi Kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme të egjiptit, Nabil Fahmy, në një intervistë për kanalin televiziv në gjuhën arabe "Rusiya Al-Yaum" ("Russia Today").

India i vlerëson marrëdhëniet e saj me Rusinë dhe nuk refuzon aspak ndihmën ruse në hetimin e tragjedisë që ndodhi me nëndetësen "Sindurakshak", deklaroi në një intervistë me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" analisti ushtarak indian Uday Bhaskar:

Autoritetet amerikane kanë ndërmend të vazhdojnë marrëdhëniet me qeverinë egjiptiane, deklaroi të enjten Presidenti i SHBA-së Barack Obama.

Për marrëdhëniet mes Rusisë dhe Gjeorgjisë në fazën e tanishme, mbi tentativat për të gjetur pika takimi të reja në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" tregoi i Dërguari i posaçëm i qeverisë gjeorgjiane për rivendosjen e marrëdhënieve të Gjeorgjisë me Rusinë, Zurab Abashidze.

Refuzimi i kontakteve personale me homologun e tij rus, Vladimir Putin nga ana e Presidentit amerikan Barack Obama, që ishin planifikuar për në shtator të këtij viti, ka shkaktuar një interes mjaft të gjallë në komunitetin e ekspertëve. Analistët ngrenë presupozime në lidhje me faktin se çfarë pasojash mund të sjellë ftohja në marrëdhëniet mes kryetarëve të dy shteteve.

Situata lidhur me anulimin e vizitës së Presidentit amerikan Barack Obama në Moskë tregon se Shtetet e Bashkuara nuk janë gati të ndërtojnë marrëdhënie mbi baza të barabarta, deklaron Kremlini.

Bukureshti dhe Moska shprehen të gatshëm për të ndërtuar marrëdhëniet bilaterale mbi bazë të parimeve të reja më pozitive. Për këtë të martën deklaruan krerët e dikastereve diplomatike të Rusisë dhe Rumanisë.

Ministri i Punëve të Jashtme i Venezuelës, Elias Jaua, deklaroi se Presidenti i vendit
Rusia nuk është aspak e kënaqur me gjendjen e tanishme të marrëdh
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31