×
kataklizma

Në Moskë të enjten në mëngjes u krijua një bllokim trafiku shumë kilometërsh, i cili u shkaktua nga ora e pikut në mëngjes si dhe kushtet e rënduara atmosferike.

Shirat e rrëmbyeshëm, të cilët kanë përfshirë rajonin e Primorjes (Lindja e Largët e Rusisë), kanë dëmtuar rrugë dhe ura, lumenjtë dalin nga brigjet e tyre duke përmbytur shtëpitë e banorëve lokalë, tokat bujqësore e duke shkatërruar sistemin e komunikimit dhe linjat e tensionit të lartë, njofton ditën e enjte shërbimi për shtyp i administratës lokale.

Lindja e Largët e Rusisë është invaduar nga reshjet e rrëmbyera e të vazhdueshme të shiut.

Autoritetet e shtetit Sonora në veriperëndim të Meksikës shpallin gjëndjen alarmante: sipas parashikuesve të motit, të premten termometri në disa zona të shtetit mund të rritet deri në 49 gradë Celsius.
Njoftimet që vijnë nga Republika Çeke ngjasojnë me buletinet e përditshme të lajmeve nga frontet e luftës. "Niveli i ngritjes së ujit në lumin Vltava do të arrijë kulmin e vet të martën në mëngjes".
Në kryeqytetin parlamentar të Afrikës së Jugut, Cape Town, i cili shtrihet në
Shirat e mëdha e të rrëmbyeshme si dhe dëbora që vazhdon të shkrijë kanë çuar në krijimin e një situatë mjaft kritike në lindje të Norvegjisë - Ostlandet.
2.5 trilionë dollarë - të tilla rezultojnë humbjet, sipas të dhënave të OKB-së, që i janë shkaktuar njerëzimit nga fatkeqësitë natyrore që prej fillimit të shekullit të XXI. Uljes së rrezikut dhe minimizimit të pasojave të fatkeqësive natyrore mund t’i shërbente për mrekulli aleanca e shteteve me biznesin privat, mendojnë ekspertët e OKB-së.
Rusia u mbërthye keq nga ngrica e acartë. Në Lindjen e Largët temperatura ra deri në minus 50 gradë Celsius, në pjesën qendrore të Rusisë deri në minus 20 gradë. Moska nuk ka përjetuar ndonjë të ftohtë të tillë tashmë prej më shumë se gjysmë shekulli. Megjithatë, ekspertët e quajnë të ftohtin aktual anomal, por jo rekord.
Banka Botërore paralajmëron se deri në fund të këtij shekulli, temperatura
Niveli i ujit si pasojë e përmbytjeve, të cilat po vazhdojnë në Venecia pothuajse përgjatë një jave, ka arritur deri në 140 cm, duke shkaktuar një dëm prej disa milionë euro.
Një nga qytetet turistike më të njohura të Italisë rrezikon të zhytet n
Një person u vra si rezultat i rrëzimit të një tabele reklame në
Të paktën 11 persona, përfshirë këtu dhe pesë fë
Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ra natën duke u gdhirë e premtja në Oqeanin e Ngrirë të Veriut.
Të paktën tetë persona u bënë viktima të goditjes së tajfunit të fuqishëm "Bolaven" në Korenë e Jugut.
Tajfuni më i fuqishëm i dekadës së fundit "Bolaven" sulmoi Korenë e Jugut, më shumë se 50 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji, në aeroporte janë anuluar të gjitha fluturimet e brendshme dhe ndërkombëtare.
Presidenti amerikan Barack Obama shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Luiziana, të cilës po i afrohet stuhia tropikale Isaac.
Vapa në Gjermani, në kundërshtim me parashikimet e meteorologëve, nuk po shënon kurrfarë rënie. Në qendrën administrative të Saksonisë - Dresden të hënën është regjistruar temperatura absolute maksimale e këtij viti - 39.8 gradë Celsius.
Niveli i dytë - portokalli - i rrezikut është shpallur në 33 departamente franceze, ku temperatura në ditët e fundjavës nuk ka rënë nën 38 gradë Celsius.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31