×
tërmet, Maj 2013
Një tërmet 3.8 ballë sipas shkallës Rihter ra të mërkur
Tërmeti në brigjet e Lindjes së Largët të Rusisë në Detin Ohotsk ka shkaktuar panik në mesin e banorëve të qytetit Viljuçinsk të rajonit të Kamçatkës, njoftojnë mediat lokale.
Pas tërmetit që ra në Detin Ohotsk, në bregdetin e Lindjes së Larg
Në bregdetin e Lindjes së Largët të Rusisë në Detin Ohotsk ra sot një tërmet me magnitudë 8.2 ballë sipas shkallës Rihter.
Të hënën në pjesën jugore të Oqeanit Paqësor, në brigjet e Kilit, ra një tërmet me magnitudë 6.8 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).
Shërbimi Sizmologjik kinez regjistroi një tërmet me magnitudë 5.1 ballë në rajonin autonom të Shinjang Uyghur në veriperëndim të vendit. Aktualisht nuk ka nojtime për viktima apo dëme të mundshme.
Një tërmet me magnitudë 5.2 ballë sipas shkallës Rihter ra ditën e enjte në Papua - provincën më lindore të Indonezisë. Nuk ka paralajmërime në lidhje me mundësinë e lindjes së një cunami.
Një tërmet me magnitudë 5.0 ballë sipas shkallës Rihter ra ditën e hënë në jug të Iranit, njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së. Lëkundjet sizmike u regjistruan më 05:58, sipas orës lokale.
Në territorin e Kinës ditën e premte më 17:46, sipas orës së Astana-së, ra një tërmet me magnitudë 4.9 ballë, njoftoi ekspedita sizmiologjike e Komitetit të Shkencës të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Kazakistanit.
Të enjten në Republikën e Tuva-së ra tërmeti i tretë brenda dy ditëve të fundit. Magnituda e tij ishte 3.4 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeofizik i Degës siberiane të Akademisë ruse të Shkencave.
Të mërkurën në Kashmirin indian, pranë kufirit pakistanez, ra një tërmet me magnitudë 5.7 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
4
5
7
8
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
25
26
27
28
30
31