×
tërmet, Prill 2013
Një tërmet me magnitudë 5.9 ballë ra në Oqeanin Paqësor n
Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra në Afganistan, në afë
Mbi 2.000 lëkundje të përsëritura nëntokësore janë
Në perëndim të Meksikës, në shtetin e Michoacan, ra një tërmet me magnitudë 6.2 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së. Epiqendra e tij ndodhej 16 kilometra në jugperëndim të qytetit të Lázaro Cardenas.
Tërmeti i fuqishëm, që ra të premten në afërsi t
Një tërmet me magnitudë 5.2 ballë ra në pjesën veriperëndimore të Iranit. Lëkundjet nëntokësore u regjistruan në provincën e Azerbajxhanit Lindor.
Një tërmet me magnitudë 6.2 ballë ra në rajonin e Ishullit Miyake, në jug të kryeqytetit të Japonisë - Tokio, njofton Agjencia Meteorologjike e vendit. Vatra e tërmetit ndodhej në thellësinë 20 kilometra.
Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra të mërkurën
Presidenti rus Vladimir Putin i shprehu ngushëllimet e veta Presidentit iranian Mahmoud Ahmadinejad lidhur me tërmetin që ra në juglindje të vendit dhe deklaroi mbi gatishmërinë për të ndihmuar vendin në kapërcimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore.
Autoritetet pakistaneze kanë njoftuar mbi vdekjen e të paktën 5 pakistanezëve si pasojë e tërmetit të fuqishëm në Iran. Pakistanezët humbën jetën në një zonë pranë kufirit me Iranin.
Amplituda e lëkundjeve sizmike të tërmetit më të fortë në 40 vitet e fundit në Iran arriti nga kufiri pakistanezo-iranian deri në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe Abu - Dhabi dhe në qytete të tjera të Gadishullit Arabik.
Irani, tërmet, Gadishulli Arabik
Sipas një deklarate të autoriteteve iraniane, qindra njerëz mund të kishin humbur jetën si rezultat i tërmetit të fuqishëm që ra në juglindje të Iranit.
Sot në mëngjes në jug të Iranit ra sërish një t
Në Iran 3 qytete janë shkatërruar pothuajse krejtësisht nga tërmeti, njoftoi Agjencia iraniane e lajmeve IRNA. Dhjetëra persona humbën jetën, ndërsa mbi 700 u lënduan.
Një tërmet me magnitudë 6.3 ballë sipas shkallës Rihter ra në
Një tërmet me magnitudë 5.4 ballë ra në malet Hindu Kush në
Një seri tërmetesh me magnitudë 5.5 ballë sipas shkallës Rihter ësht
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
1
2
5
6
7
8
11
12
13
14
15
20
21
23
25
27
28
29
30