×
tërmet, Nëntor 2012
Në Japoni afër ishujve Bonin ra një tërmet me magnitudë 5.1 ballë. Për këtë njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA.
Të mërkurën në brigjet e Indonezisë ra një tërmet me magnitudë 6.3, njofton agjencia gjeofizike lokale. Dridhjet nëntokësore, epiqendra e të cilave ndodhej në afërsi të ishujve Moluccas, nuk shkaktuan krijimin e një cunami.
Një tërmet me magnitudë 5.2 ballë ra të enjten në mëngjes në rajonin e ishujve të Komandantit, 300 kilometra larg brigjeve perëndimore të Gadishullit të Kamçatkës, njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
Tërmeti me magnitudë 6.1 ballë tronditi të mërkurën bregetin e Kilit 135 km në jugperëndim të kryeqytetit të vendit Santiago. Epiqendra e tij është fiksuar në Oqeanin Paqësor në thellësinë 15.6 kilometra.
Tërmeti me magnitudë 5.5 ballë ra të premten në bregdetin e prefekturës Chiba në afërsi të kryeqytetit të Japonisë Tokio, njoftoi Shërbimi Qendror Meteorologjik i vendit.
Të enjten më 15 nëntor Meksika u trondit nga një tërmet i fortë. Tërmeti me magnitudë 6.0 u ndje në shtetin e Guerrero dhe në Meksiko.
Një tërmet me magnitudë 6.0 ballë ra sot në Kili. Për këtë njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Epiqendra e tërmetit ndodhej 338 km në perëndim të Puerto Chacabuco.
Një tërmet me magnitudë 6.4 ballë ka ndodhur sot në Gjirin e Alask
Edhe një tërmet tjetër i fuqishëm goditi brigjet e Guatemalës: këtë herë magnituda e tij ishte 6.2 ballë. Lëkundjet e nëndheshme janë ndjerë në Salvadorin fqinj dhe në shtetin meksikan të Chiapas.
Një tërmet me magnitudë prej 5.5 ballësh ka ndodhur sot në prefekturën Fukushima në verilindje të Japonisë. Lëkundje të forta të nëndheshme janë ndjerë edhe në lokalitetin fqinj Ibaraki.
Numri i viktimave të tërmetit të fuqishëm në Guatemala arriti në 48 persona. Për këtë njoftoi Presidenti i vendit Otto Perez Molina.
Një tërmet me magnitudë 5.4 ka ndodhur të hënën në bregdetin veri-lindor të Japonisë, njoftoi Drejtoria kryesore meteorologjike e vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
1
2
3
4
6
7
10
11
14
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
30