×
tërmet, Tetor 2012
Një tërmet me magnitudë 6.3 ra në brigjet perëndimore të Kanadasë në afërsi të provincës British Columbia (frengj. Colombie-Britannique), njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
Një tërmet me magnitudë 5.3 ballë ra natën duke u gdhirë e premtja në rajonin jugor italian Calabria. Epiqendra e lëkundjeve nëntokësore ndodhej në thellësinë 3.8 kilometra. Informacione mbi viktima, si pasojë e katastrofës, nuk ka pasur ende.
Shtatë anëtarë të komisionit për përcaktimin e rreziqeve, të cilët gabuan në vitin 2009 në vlerësimin e situatës sizmike në zonën e qytetit L'Aquila, u dënuan me 6 vjet burg.
Në lindje të Indonezisë natën duke u gdhirë e premtja ra një tërmet me magnitudë 6.7 ballë. Informacionin përkatës e përhapi Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Nuk ka asnjë njoftim mbi shkallën e dëmit dhe viktima.
Tërmeti me magnitudë 6.0 ballë tronditi Gjirin e Kalifornisë në brigjet e Meksikës. Për këtë njoftoi sot Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Epiqendra e tërmetit ndodhej në det 73 km larg nga bregdeti i qytetit meksikan Topolobampo.
Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ra në verilindje të Japonisë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
4
5
6
7
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
27
28
29
31