×
tërmet, 2011
Në Republikën Tuva (e cila ndodhet në Siberinë jugore), në lidhje me tërmetin e fuqishëm që ra, është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Fuqia e tërmetit, që ra të martën, ishte 6.7 ballë sipas shkallës Rihter.
Në Oqeanin Paqësor u zhvilluan stërvitjet ndërkombëtare të Sistemit të Paralajmërimit të Cunamit “Pacific Wave 2011”. Në to u përfshinë Rusia, Japonia, Ishujt Filipine, Kili, Ekuadori, SHBA dhe vendet e Amerikës Qendrore.
Si rezultat i tërmetit të ri që ra në Tuqi me magnitudë 5.6
Rusia do të nisë sot aeroplanin e dytë të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) me ndihma humanitare për viktimat e tërmetit në provincën turke Van.
Aeroplani rus mbërriti në Turqi me ndihma humanitare për viktimat e tërmetit shkatërrimtar që ra të dielën në këtë vend.
Rusia ishte ndër vendet e para që i ofroi ndihmën e vet Turqisë së dëmtuar fort nga tërmeti.
Numri i të vdekurve nga tërmeti i ditës së dielë në Turqi u rrit deri në 459 persona, ndërsa numri i të plagosurve dhe njerëzve me trauma të ndryshme arriti në 1350 veta. Po vazhdon kërkimi i të mbijetuarve.
Më shumë se 200 veta gjetën vdekjen dhe mbi 1.000 të tjerë u
Si rezultat i tërmetit që ra në zonën lindore të Turqisë nën rrënojat e godinave të shembura mund të ndodhen deri në 400 persona.
Natën në të gdhirë të 21 korrikut në ishujt japonezë Ryukyu
Likuidatorët e avarisë në elektrostacionin atomik japonez “Fukushima-1” ndërmorrën monitorimin e situatës brenda gjithë 4 energo-blloqeve të centralit, të cilët u dëmtuan rëndë gjatë tërmetit të 11 marsit në Japoni.
Këtë verë në kampet ruse të pushimit do të pushojnë 500 fëmijë nga Japonia, që janë dëmtuar nga tërmti shkatërrimtar që ra më 11 mars.
U konfirmua zyrtarisht numri i të vdekurve si rezultat i tërmetit që ra në Japoni më 11 mars të këtij viti - ai i tejkaloi të 14,6 mijë vetat.
Sipas të dhënave të meteorologëve japonezë, dy javët e fundit është fiksuar zgjerim i zonës me aktivitet të lartë sizmik në bregdetin e Oqeanit Paqësor të vendit.
Një tërmet me magnitudë 7,1 ballë sipas shkallës Richter ra në veri-lindje të Japonisë në rajonin e ishullit Hosni, thuhet në siten e Shërbimit Gjeologjik të SHBA-s.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31