×
euro, 2012
Instituti francez i Studimeve Ifop realizoi një studim në mesin e banorëve të Bashkimit Evropian. Rezultatet treguan se 64% e francezëve sot do të refuzonin aplikimin e monedhës së vetme evropiane.
Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë miratoi pjesëmarrjen e vendit në Mekanizmin e Stabilizimit Evropian (MSE), me kusht që "përgjegjësia e Gjermanisë do të kufizohet në 190 miliardë euro".
Gjykata Kushtetuese e Gjermanisë sot do të nxjerrë verdiktin për kërkesën e 40 mijë banorëve të vendit, të cilët duan të njohin si të paligjshëm fillimin e mekanizmit të stabilizimit evropian.
Krijimi i monedhës së vetme evropiane pa një politikë të përbashkët financiare u shndërrua në "një gabim monumental" të BE-së, kështu mendon Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy.
Kurset e valutave po luhaten fort, spekulantët po investojnë në ar, në produkte ushqimore, minerale, lëndët e para, ndërsa ekonomistët arësyetojnë: a do të mbahet vallë euro në këmbë dhe a do të mundet bota t’ia dalë punës mbanë pa dollarin e gjithëpushtetshëm? Cilat do të jenë valutat e të ardhmes?
Parashikimet mbi rrënimin që po troket në derën e eurozonës janë të lidhura direkt me mundësinë e falimentimit të Greqisë. Nëse ka falimentim, do të ketë edhe rrënim. Por bota ka parë falimentime “më vete”, jo një apo dy herë të vetme.
Profesor Nouriel Roubini, që parashikoi krizën e vitit 2008, deklaroi se zona e euros në formën e vet aktuale do të mbetet në fuqi më e shumta edhe gjashtë muaj. Më pas do të ndodhë shembja e saj e pjesshme ose dhe përfundimtare. Por shumë ekspertë janë mëse të bindur se euro nuk mund të lihet kurrsesi në harresë. Ajo është bërë tashmë një alternativë ndaj dollarit, pa të cilën bota nuk mund të bëjë dot.
Një nga intrigat kryesore të krizës ekonomike që po piqet - a do të mundin vallë SHBA të mbeten ekonomia e parë e botës, ndërsa dollari amerikan të ruajë statusin e monedhës së vetme rezervë. Disa ekspertë parashikojnë dobësimin e pozitave të dollarit dhe zëvendësimin e tij me disa monedha rajonale. Të tjerë janë mëse të bindur, se ekonomia globale nuk mund të bëjë dot pa njësinë monetare bazë.
Më 9 korrik skadon afati i fundit për ratifikimin e Mekanizmit Europian të Stabilizimit (ESM). Ai duhej të kishte hyrë në fuqi që më 1 korrik, por afatet u shtynë për shkak të pozitës së një sërë shteteve. Ndërkohë, Agjencia S & P tashmë ka deklaruar se ajo mund të ndërmarrë "një reduktim mjaft të madh të vlerësimeve (ratings)", në rastin e moszbatimit vendimeve të Samitit të BE-së të mbajtur pak kohë më parë.
Në prag të Samitit të ardhëm të BE-së (që do të mbahet më 28-29 qershor), udhëheqësit e Gjermanisë, Francës, Spanjës dhe Italisë diskutuan kontradiktat e Bashkimit Monetar Evropian në një rreth të ngushtë.
Për të shpëtuar zonën euro ka mbetur një javë. Një opinion i tillë u shpreh nga ana e Kryeministrit të Italisë Mario Monti në një intervistë me një grup të gazetave europiane.
Rusia planifikon të mbështesë dhe më tej zonën e euros. Kjo u njoftua nga Presidenti i Rusisë Vladimir Putin gjatë një fjalimi të enjten në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut.
Fati i monedhës së vetme evropiane do të jetë tërësisht i varur nga vendimet e qeverisë gjermane. Me një vlerësim të tillë doli sot ish-Kryeministri britanik Tony Blair.
Të enjten ka pasur një përkeqësim të ndjeshëm në
Londra dhe Uashingtoni bashkërisht do të ushtrojnë “presion” mbi Angela Merkelin: Devid Cameron dhe Barack Obama po presin prej saj planet për shpëtimin e euros dhe stabilizimin e situatës ekonomike në Europë.
Kriza në Evropë po vazhdon të thellohet. Sipas parashikimeve më pesimiste, në të ardhmen e afërt zona e euros do të shpërbëhet dhe tashmë shumë janë plotësisht dakord me mendimin se kalimi tek përdorimi i euros ishte një gabim.
Miliarderi amerikan George Soros mendon se Evropës i kanë mbetur 3 muaj për shp
Në bursat e aksioneve në Evropë dhe Azi vihet re një rënie e ndjeshme e kuotimeve. Indekset kryesore të bursave në Tokio, Paris dhe Frankfurt ranë me disa për qind.
Në ishullin italian të Sardenjës ka hyrë në qarkullim monedha e barterit, me të cilën banorët lokalë paguajnë njëri-tjetrin për mallrat dhe shërbimet e ndryshme. Ky nuk është rasti i parë kur brenda zonës së euros vihen në qarkullim mjetet financiare “vetiake” rajonale. Ekspertët thonë se nëse më parë kjo ishte dëshmi e mallit të qytetarëve për valutat kombëtare, tani kjo dukuri flet për mosbesimin e tyre ndaj euros.
Komisioni Evropian po përgatit një program në shkallë të gjerë për stimulimin e rritjes ekonomike në zonën e euros. Shuma totale e investimit të planifikuar përbën 200 miliardë euro.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30