×
Brazili, Tetor 2013

Qyteti brazilian i Sao Paulo është përfshirë nga trazirat. Demonstruesit dogjën pesë autobusë dhe dy kamionë.

Autoritetet meksikane i kërkuan Shteteve të Bashkuara që të fillojnë hetimet lidhur me thyerjen e postës elektronike të ish-Presidentit meksikan, Felipe Calderon.

Ministria e Mbrojtjes e Brazilit ka ndërmend deri në mes të vitit 2014 të nënshkruajë një kontratë me Rusinë për blerjen e sistemeve të mbrojtjes kundërajrore për të mundësuar sigurinë në Lojrat Olimpike Verore në vitin 2016.

Së shpejti Rusia do të dërgojë në Brazil partinë e fundit të helikopterëve "Mi-35" sipas kontratës së vitit 2008, njoftoi Drejtori i Shërbimit Federal rus për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Aleksandër Fomin.

Policia Federale e Brazilit dhe Komisioni Hetimor i Senatit brazilian duan të marrin nga ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden më shumë informacion rreth spiunimit elektronik të brazilianëve nga shërbimet amerikane të inteligjencës.

Mes policisë dhe protestuesve ndodhën përleshje në qytetet më të mëdha të Brazilit - Sao Paulo dhe Rio de Janeiro - pas një marshimi në mbështetje të mësuesve në grevë.

21 ekipe nga 32, të cilët do të marrin pjesë në Kamponatin Botëror të Futbollit të vitit 2014 në Brazil, u përcaktuan pas ndeshjeve përfundimtare të raundit kualifikues.

Delegacioni rus në bisedimet në Brazil do të propozojë prodhimin e përbashkët të modeleve premtuese të aviacionit të brezit të pestë.

Qeveria braziliane ka filluar zhvillimin e një poste elektronike të sigurtë, e cila do të mbrojë korrespondencën zyrtare nga shërbimet e inteligjencës amerikane.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu do të diskutojë çështjet e bashkëpunimit tekniko-ushtarak me Brazilin dhe Perunë gjatë një vizite në këto vende të Amerikës së Jugut.

Protesta e mësuesve brazilianë përfundoi në përleshje me policinë në rrugët e Rio de Janeiro dhe Sao Paulo.

Kanadaja së bashku me Shtetet e Bashkuara ka spiunuar Ministrinë e Minierave dhe Energjetikës së Brazilit, njoftoi kanali televiziv brazilian Globo, duke iu referuar dokumenteve, të paraqituar nga Edward Snowden.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
4
5
6
10
11
12
13
15
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
30
31