×
Brazili, 2013

Autoritetet braziliane nuk nxitojnë aspak për t’i dhënë azil politik ish-bashkëpunëtorit të Agjencisë Kombëtare amerikane të Sigurisë (NSA), Edward Snowden. Megjithatë, tani ato do të jenë thjesht të detyruara që ta bëjnë këtë, mendojnë disa parlamentarë brazilianë.

Autoritetet braziliane nuk janë të interesuara për t’i dhënë azil politik ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden, njoftojnë mediat lokale duke cituar deklaratën përkatëse të qeverisë.

Ish-oficeri i Agjencisë Kombëtare amerikane të Sigurisë (NSA), Edward Snowden, iu drejtua autoriteteve të Brazilit me kërkesën për azil politik, shkruan gazeta braziliane "Folha de S.Paulo".

Zyra e Prokurorit të qytetit brazilian të Manaus kërkoi ndalimin e menjëhershëm të të gjitha punimeve ndërtimore në stadiumin "Arena da Amazônia", ku duhet të mbahen katër ndeshjet e fazës së grupore të Kampionatit të pritshëm Botëror të Futbollit.

Ministri i Sportit i Brazilit deklaroi se gjashtë stadiume që po ndërtohen, për të pritur ndeshjet e Kampionatit të ardhshëm Botëror të Futbollit të vitit 2014, nuk do të jenë gati brenda afatit të përcaktuar kohor - deri në fund të dhjetorit të këtij viti.

Prokuroria e Brazilit filloi verifikimin në lidhje me faktin e zëvendësimit me vendim të FIFA-s të dy aktorëve me ngjyrë me kolegët e tyre të bardhë në transmetimin televiziv të shortit të ndeshjeve të futbollit.

Shërbimet e zbulimit të Brazilit kanë mbikëqyrur diplomatët nga Rusia, shkruan gazeta braziliane "Folha de Sao Paulo" me referim tek dokumentet e Agjencisë së Zbulimit të Brazilit - ABIN.

Qyteti brazilian i Sao Paulo është përfshirë nga trazirat. Demonstruesit dogjën pesë autobusë dhe dy kamionë.

Autoritetet meksikane i kërkuan Shteteve të Bashkuara që të fillojnë hetimet lidhur me thyerjen e postës elektronike të ish-Presidentit meksikan, Felipe Calderon.

Ministria e Mbrojtjes e Brazilit ka ndërmend deri në mes të vitit 2014 të nënshkruajë një kontratë me Rusinë për blerjen e sistemeve të mbrojtjes kundërajrore për të mundësuar sigurinë në Lojrat Olimpike Verore në vitin 2016.

Së shpejti Rusia do të dërgojë në Brazil partinë e fundit të helikopterëve "Mi-35" sipas kontratës së vitit 2008, njoftoi Drejtori i Shërbimit Federal rus për Bashkëpunimin Tekniko-Ushtarak Aleksandër Fomin.

Policia Federale e Brazilit dhe Komisioni Hetimor i Senatit brazilian duan të marrin nga ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden më shumë informacion rreth spiunimit elektronik të brazilianëve nga shërbimet amerikane të inteligjencës.

Mes policisë dhe protestuesve ndodhën përleshje në qytetet më të mëdha të Brazilit - Sao Paulo dhe Rio de Janeiro - pas një marshimi në mbështetje të mësuesve në grevë.

21 ekipe nga 32, të cilët do të marrin pjesë në Kamponatin Botëror të Futbollit të vitit 2014 në Brazil, u përcaktuan pas ndeshjeve përfundimtare të raundit kualifikues.

Delegacioni rus në bisedimet në Brazil do të propozojë prodhimin e përbashkët të modeleve premtuese të aviacionit të brezit të pestë.

Qeveria braziliane ka filluar zhvillimin e një poste elektronike të sigurtë, e cila do të mbrojë korrespondencën zyrtare nga shërbimet e inteligjencës amerikane.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu do të diskutojë çështjet e bashkëpunimit tekniko-ushtarak me Brazilin dhe Perunë gjatë një vizite në këto vende të Amerikës së Jugut.

Protesta e mësuesve brazilianë përfundoi në përleshje me policinë në rrugët e Rio de Janeiro dhe Sao Paulo.

Kanadaja së bashku me Shtetet e Bashkuara ka spiunuar Ministrinë e Minierave dhe Energjetikës së Brazilit, njoftoi kanali televiziv brazilian Globo, duke iu referuar dokumenteve, të paraqituar nga Edward Snowden.

Të shtunën në bregun e kanalit da Costa në qytetin brazilian Marica u gjet trupi i një turisti 17-vjeçar nga Rusia.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
24
25
26
27
30