×
sanksione, Janar 2012
Islamabad nuk do të refuzojë pjesëmarrjen e vet në projektin e gazsjellësit Iran-Pakistan, pavarësisht nga kërcënimi i sanksioneve ndërkombëtare, deklaroi Zëdhënësi i MPJ të Pakistanit Abdul Basit.
Bankat kryesore evropiane pezulluan transaksionet financiare të lidhura me furnizimin e kulturave të drithërave Iranit, deklaruan përfaqësuesit e strukturave tregtare të Bashkimit Evropian.
Negociatat e Kryeministrit hungarez Viktor Orban me udhëheqjen e BE-së nuk arritën të
Kina i nënshtroi një kritike të rreptë sanksionet e miratuara nga Bashkimi Evropian kundër Iranit, njofton agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.
SHBA janë të gatshme të parandalojnë me të gjitha mjetet e mundshme zhvillimin e armës bërthamore nga Irani dhe do të vazhdojnë të ushtrojnë presion mbi qeverinë e këtij vendi, deklaroi Barack Obama. “Shikoni Iranin.
Në përgjigje të miratimit nga Parisi të ligjit mbi gjenocidin armen, Turqia deklaroi se
SHBA vendosën sanksione ndaj një prej bankave më të mëdha iraniane, të dyshuar për financimin e programit bërthamor të Teheranit.
Turqia do të marrë masa të rrepta në përgjigje të miratimit në Francë të ligjit mbi dënimin për mohimin e gjenocidit armen.
Ambasadorët e 27 vendeve të BE-së bashkërenditën në prag bllokun e sanksioneve kundër Bankës Qendrore të Iranit.
“Sanksionet aktuale të drejtuara kundër Iranit i shkaktojnë dëm iranianëve, por ato nuk mund të ndikojnë në kurrfarë mënyre në pezullimin e programit bërthamor të Teheranit”, - deklaroi të hënën Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.
Sanksionet e reja ndaj Iranit dhe goditja e mundshme ushtarake kundër tij do të vlerë
BE-ja do të rreptësojë sanksionet vepruese kundër Iranit, por çështja mbi ndërmarrjen e veprimeve ushtarake kundër tij as që shtrohet fare, deklaroi Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashme dhe Siguri Catherine Ashton.
Për shkak të çmimeve të larta të burimeve të energjisë në tregjet botërore, Japonia dhe Kina nuk planifikojnë për t’u bashkuar me embargon e një numri vendesh ndaj furnizimeve të naftës nga Irani.
Rusia dhe Kina nuk e miratojnë aspak rreptësimin e sanksioneve kundër Iranit. “Kina
Barack Obama nënshkroi të martën, më 3 janar, ligjin mbi vendosjen e sanksioneve
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
5
6
7
8
9
10
12
14
15
16
18
19
21
22
23
28
29
30
31